e متالورژی و ریخته گری <

متالورژی و ریخته گری


آنلاين:24     چاپ

متالورژی و ریخته گری


مرتبط با آزمایشگاه و خدمات :

آنالیز شیمیایی مكانیكی متالوگرافی میكروسكپ الكترونی علل تخریب و تخمین عمر خوردگی و پوشش

متالورژی شاخه‌ای از علم مواد است که به شناخت و استخراج فلزات و فناوری‌های کار با فلزات می‌پردازد. این علم جداسازی مواد معدنی از سنگ معدن، ذوب، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیه آلیاژها و فن کار بر روی فلزات و شکل دهی آنها را دربر می‌گیرد. علم و مهندسی مواد رشته ‏ای چند تخصصی است که در برگیرنده تولید، خواص و کاربردهای مواد برای حوزه‏ های مختلف علوم و مهندسی است. در حال حاضر در سطح جهانی با توجه به رشد قابل توجه در تحقیقات و فناوری در این رشته، علوم مواد و زیر شاخه ‏های آن به عنوان رشته جلودار بسیاری از دانشگاه ‏ها مطرح است.
مهندسی متالورژی یکی از مهمترین زیرشاخه ‏های مهندسی مواد است که در آن به روش ‏های استخراج فلز از سنگ معدن، تصفیه و آلیاژسازی و در نهایت ساخت قطعات سودمند از فلزات پرداخته می‏ شود. این تعریف که متالورژی از قدیمی‏ ترین هنرها و از جدیدترین علوم است، بخوبی تاریخچه طولانی و آینده روشن رشته متالورژی را بیان می‏کند. صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به عنوان صنعت مادر شناخته شده و با پیشرفت‏ های روز افزون تکنولوژی، نقش آن مهم ‏تر و جنبه ‏های کاربردی آن متنوع ‏تر می ‏گردد. در این زمینه می ‏توان به تکنولوژی‏ های سنتز مواد نانوسایز و نانوساختار، مواد کامپوزیت، بیو مواد، مواد پیشرفته همچون ابر رساناها، نیمه رساناها و آلیاژهای حافظه‏ دار اشاره کرد. جهان مدرن بدون علم و مهندسی مواد قابل تصور و پایدار نبوده و این علم جزء لاینفک تکنولوژی ‏های نو و رو به آینده است.
مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان اولین مرکز پژوهشی در بخش خصوصی از بدو تاسیس، خدمات و پروژه های صنعتی متعددی را در این شاخه از علم و مهندسی ارائه نموده است. اکثر واحد های صنعتی فعال در این بخش ارتباط نزدیکی با این مرکز داشته و دارند. بخش های مختلف آزمایشگاهی مرکز ارائه دهنده خدمات آزمایشگاهی به این واحد ها بوده و در رفع نیاز های فنی و تکنولوژیکی و ارائه دانش فنی همکاری تنگاتنگی دارند. بخش طراحی و مهندسی مرکز در طی 40 سال گذشته خدمات زیادی را به واحد های فعال در زمینه ریخته گری ارائه کرده و طراحی و تدوین دانش فنی تولید قطعات صنعتی متعددی را عهده دار بوده است. اکثر واحد های ریخته گری قطعات فولادی، چدنی، آلومینیومی و سایر فلرات غیر آهنی بزرگ و کوچک در زمره واحد های صنعتی هستند که بطور مداوم با مرکز رازی همکاری دارند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش متالورژی رازی می باشد.

Back to Top