معافیت از پرداخت ارزش افزوده در مرکز رازی

پس از در یافت مجوز پژوهشکده از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کلیه خدمات پژوهشی قابل ارائه مرکز رازی از تاریخ 92/8/11 معاف از مالیات ارزش افزوده می باشد و تمامی مشتریان این مرکز می توانند از کلیه خدمات این مرکز بدون پرداخت مالیات ارزش افزوده استفاده نمایند. امید است این قدم کوچک گامی برای افزایش رضایت مندی مشتریان عزیزمان تلقی گردد.


مرکز پژوهش متالورژی رازی

دستگاه جدید بخش میکروسکوپ الکترونی در مرکز رازی

میکروسکوپ الکترونی گسیل میدانی (field emission sem) با مدل Mira 3-XMU M با ویژگی محفظه بسیار بزرگ و سرعت خلاء بالا در فروردین ماه سال 1393 در مرکز پژوهش متالورژی رازی راه اندازی می گردد. این میکروسکوپ جدیدترین و از پیشرفته ترین دستگاه FESEM موجود در ایران است. این میکروسکوپ با کمک سه آشکارساز تصویری، امکان تصویر برداری تا بزرگنمایی 700000 برابر را دارد و امکان بررسی های ساختاری را در مقیاس نانو متری می دهد. همچنین این دستگاه مجهز به میکروآنالیز EDS نسل دوم است به طوری که امکان شناسایی کوچک ترین فازها را میسر می سازد. با توجه به امکان تنظیم فشار داخل محفظه دستگاه و رزولوشن بالا قابلیت کار در کلیه زمینه های علمی و صنعتی بخصوص در زمینه نانوتکنولوژی را دارا می باشد.


حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست تهران

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از تاریخ 24 الی 27 بهمن ماه از ساعت 9 صبح الی 4 بعد از ظهر در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد. با توجه به اینکه مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان آزمایشگاه معتمد محیط زیست نیز فعالیت دارد، لذا جهت ارائه پروژه ها، دستاوردها و خدمات قابل ارائه در این نمایشگاه شرکت می نماید. مرکز پژوهش متالورژی رازی در این نمایشگاه توانمندی های خود را در حیطه های:
- مدیریت کیفیت آب
- پروژه های زیست محیطی
- کنترل، اندازه گیری و فن آوری آزمایشگاهی
- بازیافت زباله
- محصولات سازگار با محیط
- نظارت و اجرای پروژه های زیست محیطی
- بهینه سازی مصرف سوخت
- استانداردسازی خودروهای ساخت داخلی
- انرژی های تجدید پذیر
به بازدید کنندگاه ارائه می دهد.
بدینوسیله مقدم شرکت کنندگان را در بازدید از غرفه مرکز رازی در سالن 41A، غرفه 2 گرامی میداریم.


تمدید تفاهم نامه با شرکت ملی گاز ایران جهت همکاری های پژوهشی و آزمایشگاهی

تفاهم نامه ای که مابین مرکز پژوهش متالورژی رازی و واحد پژوهش و فناوری ملی گاز ایران در تاریخ 88/3/12 به امضا رسیده بود تا پایان سال 1391 تمدید شد. طبق این تفاهم نامه شرکت ملی گاز ایران و کلیه شرکت ها و واحد های تابعه از خدمات این مرکز در زمینه های مختلف مرتبط در حوزه علم و مهندسی مواد شامل کلیه آزمون های پژوهشی مورد نیاز، بررسی علل تخریب، خوردگی، رفع نیاز های پژوهشی و سایر موارد استفاده خواهد کرد .


راه اندازی دومین میکروسکوپ الکترونی همراه با دستگاه EDS در مرکز پژوهش متالورژی رازی

بخش میکروسکوپ الکترونی مرکز پژوهش متالورژی رازی با داشتن دو دستگاه میکروسکوپ مدل VEGA//TESCAN همراه با دستگاه EDS قابلیت ارائه خدمات با بهترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن را در کلیه زمینه های مهندسی و پزشکی دارا می باشد. تهیه تصاویر میکروسکپی، آنالیز نقطه ای (Point) ، آنالیز خطی (Line Scan)، آنالیز صفحه ای(Mapping) و آنالیز بالک از جمله خدماتی است که به مشتریان این بخش ارائه می گردد. توانایی های بخش میکروسکوپ الکترونی : تصویر SE BSE با قدرت تفکیک بالا تا 50000 برابر آنالیز کیفی و نیمه کمی با EDS آنالیز نقطه ای، خطی و صفحه ای تعیین اندازه ذرات پودر ها (در حد نانومتر) قابلیت بررسی نمونه های حجیم (به ابعاد 13 cm و 7 Kg سرعت خلا بالا (حدود 3 min تا خلا کامل) بالاترین سرعت بررسی نمونه ها به دلیل مکانیزه بودن دستگاه


کسب رتبه اول در شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو به صورت سالیانه آزمایشگاه های عضو خود را که در زمینه فناوری نانو فعالیت دارند مورد ارزیابی قرار داده و رتبه های نخست را اعلام می نماید. در رتبه بندی سال 1387، مجموعه آزمایشگاه های مرکز پژوهش متالورژی رازی برای سومین بار پیاپی موفق به کسب مقام اول شد و در چهارمین جشنواره برترین های فناوری نانو که در آبان ماه 1388 برگزار شد جایزه مقام اولی خود را دریافت نمود.


ایجاد پوشش دو لایه TiO2+RuO2 و Pt-It الکترودهای تیتانیوم واحد کلر شرکت پالایش نفت بندر عباس

با همکاری مرکز پژوهش متالورژی رازی و شرکت پالایش نفت بندر عباس، پروژه "ایجاد پوشش دو لایه TiO2+RuO2 و Pt-It روی الکترودهای تیتانیوم واحد کلر" انجام و به اتمام رسید. در این پروژه ، دانش فنی پوشش دهی الکترودهای واحد الکترولیز از طریق مهندسی معکوس و بررسی الکترودهای فابریک، به دست آمده و بر آن مبنا پوشش دهی چند لایه الکترود ها انجام شد. نتایج بررسی ها نشان دهنده کیفیت مناسب پوشش ایجاد شده می باشد. با توجه به نتایج بدست آمده برنامه ریزی برای پوشش دهی دو ماژول کامل در دست اقدام می باشد.


چهارمین گردهمایی سالیانه مرکز پژوهش متالورژی رازی

چهارمین گردهمایی سالانه مرکز پژوهش متالورژی رازی، با شرکت بیش از 120 شرکت از بزرگ ترین مشتریان مرکز از صنایع مختلف نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاهی، صنایع خودرو، موسسات استاندارد و ... در روز چهارشنبه مورخ 88/10/2 در سالن هگمتانه هتل المپیک تهران برگزار گردید. در این نشست که هدف از تشکیل آن، ضروررت گفتگو و تعاملی دوطرفه و صمیمانه مابین مرکز رازی و مشتریان خود می باشد، مطالب گوناگونی پیرامون "مفهوم مهندس و مهندسی"، "ضرورت ارتباط دوطرفه به منظور ایجاد سودی متقابل"، "معرفی بخش علل تخریب و تعیین عمر باقیمانده" و هم چنین معرفی بیشتر بخش های مختلف مرکز و تجهیزات و امکانات جدید آن، مطرح شد. همچنین مطالب مختلف و پیشنهادات موثری در رابطه با مشکلات و فرصت های بهبود مرکز رازی از طرف شرکت کنندگان مطرح گردید. در این گردهمایی یک روزه آقایان دکتر پرویز دوامی، دکتر ناصر ورهرام، و یحیی جافریان و خانم ها میترا عطاریان و کیانوش عسگری به ایراد مطالب مطرح شده پرداختند. متن سخنرانی ها و مراسم سمینار در بخش "دریافت اطلاعات" قابل دسترسی می باشد.


برگزاری دوره آموزشی درون سازمانی

در راستای تحقق برنامه بازآموزی دائمی همکاران، کلاس استاندارد DIN-50602، موضوع تعیین ناخالصی های سولفیدی، اکسیدی و سیلیکاتی فولادها به روش توسط خانم مهندس میترا عطاریان، مدیر علمی آزمایشگاه های مرکز با حضور کارشناسان آزمایشگاه متالوگرافی برگزار گردید.


قرارداد بازرسی

با همکاری مرکز پژوهش متالورژی رازی، کارخانه سیمان آبیک و شرکت سایا، بزرگترین قطعه ریختگی در تاریخ صنعت ریختگی ایران به وزن 360 تن در حال تولید است. مرکز رازی به عنوان ناظر و بازرس فنی، کنترل تکنولوژی تولید، بهینه سازی و نیز کنترل مشخصات فنی قطعه تولید شده و مطابقت آن با شرایط استاندارد را بر عهده دارد.


کارگاه آموزش شبیه سازی و نحوه برگزاری آن

سومین همایش مشترک انجمن مهندسین متالورژی ایران و جامعه ریخته گران در تاریخ 26 و 27 آبان 1388 در مجتمع Hightech ماهان کرمان برگزار گردید. در این همایش، گروه نرم افزاری SUTCAST مرکز پژوهش متالورژی رازی به منظور آشنایی صنعتگران و دانشجویان اقدام به برگزاری یک کارگاه آموزشی نمود. در جلسه آقای دکتر دوامی به ایراد سخنرانی پرداختند؛ ایشان به تاریخچه شبیه سازی در دنیا اشاره کرده و همچنین چگونگی ورود شبیه سازی ریخته گری به صنعت ایران را بیان نمودند. سپس آقایان مهندس حاتمی و مهندس عیسی آبادی نرم افزار را به حاضرین معرفی کرده و به پرسش های مطرح شده پاسخ دادند.


برگزاری کارگاه شبیه سازی ریخته گری

به اطلاع علاقمندان به مباحث شبیه سازی فرایند های ریخته گری می رساند که مرکز پژوهش متالورژی رازی در روز دوم سومین همایش مشترک سیزدهمین کنگره سالانه انجمن مهندسین متالورژی ایران و بیست و یکمین سمینار انجمن علمی ریخته گران ایران در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان که در تاریخ های 25 تا 27 آبان 1388 برگزار شد کارگاهی را تحت عنوان شبیه سازی در ریخته گری برگزار نمود. همچنین در این کارگاه به معرفی و آموزش نرم افزار SUTCASTو قابلیت های این نرم نیز پرداخته شد.


آشنایی بیشتر با مسئولین، قوانین و امکانات مورد استفاده برای مشتریان در مرکز پژوهش متالورژی رازی

جهت رفاه حال بیشتر مشتریان گرامی و به منظور ارتباط سریع و آسان با بخش های مختلف سازمان و تسهیل ارتباطات، مرکز پژوهش متالورژی رازی اقدام به تدوین ضوابط داخلی سازمان، معرفی مدیران و سرپرستان و ارائه کلیه اطلاعات مورد نیاز مشتریان گرامی نموده است.


راه اندازی تجهیزات جدید

XRF مدل ARL 8410 با قابلیت استانداردسازی و آنالیز نیمه کمی راه اندازی شده است با استفاده از این دستگاه امکان آنالیز و ارائه گزارش در حداقل زمان مقدور می باشد. دستگاه کشش جدید آزمایشگاه های این مرکز با ظرفیت 100 تن راه اندازی شده و آماده انجام آزمون پژوهشی کشش برای نمونه های کششی با ظرفیت بالا می باشد.


IFEP اخذ تاییدیه آزمون پژوهشی مهارت از شرکت

مرکز پژوهش متالورژی رازی در رابطه با انجام آزمون های پژوهشی زیر موفق به اخذ تاییدیه آزمون پژوهشی مهارت (Proficiency Test) از کشور های آلمان و اتریش گردید: - سختی لاستیک ها، پلاستیک ها و MFR در بخش پلیمری - کوانتومتری پایه آهن، کشش، ضربه، متالوگرافی و آماده سازی متالوگرافی در بخش فلزات این سندها، از معتبرترین اسنادی هستند که در آزمایشگاه ها می توانند برای صحه گذاری آزمون های پژوهشی مورد استفاده قرار گیرند.


ممیزی مراقبتی شرکت DAP آلمان

ممیزی مراقبتی شرکت DAP آلمان در تیر ماه سال جاری در رابطه با سیستم مدیریت کیفیت بر اساس الزامات استاندارد ISO/IEC 17025 برگزار و با کسب بهترین نتیجه و بدون ثبت هر گونه عدم انطباق فنی ، اعتبار گواهینامه مذکور تمدید گردید.


دوره دوم مطالعات بین آزمایشگاهی Interlaboratory Study

مرکز پژوهش متالورژی رازی در زمینه آزمون های پژوهشی مربوط به مواد پلیمری و فلزی در دوره های یک ساله مبادرت به انجام آزمون های پژوهشی بین آزمایشگاهی در سطح ایران می نماید پیرو استقبال آزمایشگاه های متعدد در سراسر کشور و دریافت درخواست های ایشان مبنی بر مشارکت در آزمون های بین آزمایشگاهی، دور دوم این طرح با همکاری 30 آزمایشگاه در سراسر کشور در حال برگزاری است.


کسب تاییدیه انجام آزمون پژوهشی ضربه از شرکت IFEP

بدینوسیله به اطلاع مشتریان گرامی می رساند ، در ادامه روند اخذ تاییدیه بین المللی صحت انجام آزمون های پژوهشی ، آزمایشگاه مکانیکی این مرکز برای اولین بار موفق به اخذ تاییدیه آزمون مهارت از شرکت IFEP آلمان جهت انجام آزمون پژوهشی ضربه فلزی گردید.این مدرک معتبر ترین سندی است که می تواند صحت انجام آزمون پژوهشی در آزمایشگاه را گواهی نماید.


کسب مجوز رتبه اول در شبکه آزمایشگاهی نانو

مرکز پژوهش متالورژی رازی برای سومین بار پیاپی موفق به اخذ رتبه اول در مجموعه آزمایشگاه های عضو فناوری نانو شده است .این رتبه طی هفتمین دوره ارزیابی عملکرد آزمایشگاه های عضو و با توجه به عملکرد یکساله 87 حاصل شده است.


فروش نرم افزار SUTCAST به شرکت ریخته گری کانادایی Thompson

با توجه به استقبال شرکت های ریخته گری اروپایی و امریکایی در استفاده از نرم افزار شبیه سازی SUTCAST در طی یک سال گذشته، شرکت Thompson Foundry در Vancouver کانادا مستقر است، اخیرا" اقدام به خرید این نرم افزار نموده است. این شرکت از سال 1963 تاسیس شده و زمینه های کاری آن، تولید قطعات آلیاژهای چدن و فولاد می باشد. با توجه به ارتباطات گسترده این شرکت با گروه شبیه سازی SUTCAST در طی چند ماه گذشته و استفاده آزمایشی از نرم افزار شبیه و بهره گیری فراوان از نتایج به دست در کاهش ضایعات، افزایش راندمان و سرعت تولید، نهایتا در ماه گذشته این شرکت از بین نرم افزارهای معروف موجود، اقدام به خرید نرم افزار SUTCAST نموده است. علاقه مندان می توانند در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر به سایت این شرکت به آدرس www.thompsonfoundry.com مراجعه نمایند.


سومین همایش مشترک انجمن مهندسین متالورژی ایران و انجمن علمی ریخته گری ایران

انجمن مهندسین متالورژی ایران و انجمن علمی ریخته گری ایران سومین همایش سالیانه خود را با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان و شرکت ها و صنایع متالورژی و ریخته گری کشور، در تاریخ 27-25 آبان 1388 در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می کنند.


ارائه ویرایش جدید نرم افزار شبیه سازی SUTCAST

بدینوسيله به اطلاع کليه کاربران نرم افزار شبيه سازی انجماد و حرکت سيال SUTCAST می رساند، نسخه جديد اين نرم افزار با نگارش 1/9، آماده ارائه می باشد. اين ويرايش جديد دارای قابلیت های گسترده نسبت به ويرايش قبل است. از جمله این قابليت ها می توان به افزايش سرعت چند برابر در اجرای مدول حرکت سيال و انجماد، قابليت مش بندی متغیر، مدلسازی ترک گرم، ردیابی ذرات ناخالصی، قابلیت های گسترده در حوزه گرافیک کامپیوتری و نمايش اطلاعات و موارد متعدد ديگر نام برد. بخش فناوری اطلاعات این مرکز، آماده پاسخگویی و ارايه هر گونه اطلاعات بيشتر به کلیه علاقه مندان می باشد.


روز مهندسی

مرکز پژوهش متالورژی رازی روز مهندسی را به مهندسان کشورمان تبریک گفته و برای مهندسان برجسته منتخب فرهنگستان علوم ایران، جناب آقای مهندس عبدالمهدی اجلالی و جناب آقای مهندس محسن خلیلی عراقی آرزوی تندرستی و موفقیت های بیشتر در ادامه خدمات ارزنده آنان به جامعه ایران را داریم.


شركت در آزمون های پژوهشی بين المللی مهارت

به منظور حصول اطمینان از صحت نتایج آزمون های پژوهشی ارائه شده به مشتریان، آزمایشگاه پلیمر مرکز در بیش از 10 آزمون پژوهشی مهارت شرکت OFI شرکت کرد و بدینوسیله صحت نتایج آزمون های پژوهشی مورد ارزیابی دقیق قرار گرفت و گزارش تفصیلی این شرکت برای مرکز ارسال گردید، لازم به توضیح است که شرکت OFI از بزرگترین برگزارکنندگان بين المللی آزمون پژوهشی مهارت در کشور اتریش می باشد. در این آزمون های پژوهشی کشورهای ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ایالات متحده، استرالیا، کانادا و ... شرکت داشتند و نتایج آزمایشگاه مركز رازی با نتایج ارسالی از سایر کشورها که روی نمونه های همگن انجام شده بود مقایسه گردید. این برنامه برای سایر آزمون های پژوهِشی از جمله کوانتومتری، متالوگرافی، مکانیکی و ... در حال اجرا است.


اولین دوره مطالعات بین آزمایشگاهی Interlaboratory Study

اولین دوره مطالعات بین آزمایشگاهی Interlaboratory Study با همکاری مرکز پژوهش متالورژی رازی و 19 آزمایشگاه واجد صلاحیت همکار در سراسر کشوراز جمله مهرکام پارس ، IGI، مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو، آذین تنه، پژوهشگاه پلیمر و... برگزار گردید. از جمله همكاران ما در دوره آتی، شركت های ايتراك و سازه گستر سايپا هستند. دوره بعدی این طرح در مرداد و شهریور ماه سال آينده برگزار می گردد. امکان ثبت نام علاقمندان برای شرکت در این طرح به زودی از طریق سایت فراهم خواهد شد.


كسب مجدد رتبه اول در شبكه آزمايشگاهی نانو

مركز پژوهش متالورژی رازی مجددا موفق به اخذ رتبه اول در مجموعه آزمايشگاه های عضو فناوری نانو شده است. اين رتبه طی ششمين دوره ارزيابی عملكرد آزمايشگاه های عضو و با توجه به عملكرد شش ماهه دوم سال 86 اين مركز اخذ شده است.


صادرات نرم افزار مهندسی SUTCAST به كشورهای اروپایی

مركز پژوهش متالورژی رازی در ادامه ارايه خدمات طراحی و فنی مهندسی خود به خارج از كشور، موفق به فروش نرم افزار SUTCAST به عنوان اولين نرم افزار طراحی مهندسی ايرانی شد. شركت بين المللی Alcoa به عنوان دومين شركت بزرگ گری آلومينيوم در دنيا، طی چند ماه گذشته نرم افزار SUTCAST را در توليد قطعات خودروهای پيشرفته فراری، پورشه، BMW ، مرسدس بنز و ... به روش Low Pressure به كار برده و با توجه به نتايج به دست آمده و مطابقت كامل آن با شرايط واقعي، اقدام به خريد اين نرم افزار نموده است. پس از نصب و راه اندازی و كاربرد گسترده اين نرم افزار در محل كارخانه اين شركت در كشور نروژ، ساير كارخانه های وابسته آن مستقر در كشورهای آمريكا و آلمان نيز متقاضی خريد نرم افزار فوق شده اند.


كسب مجدد رتبه اول در شبكه آزمايشگاهی نانو

مركز پژوهش متالورژی رازی مجددا موفق به اخذ رتبه اول در مجموعه آزمايشگاه های عضو فناوری نانو شده است. اين رتبه طی ششمين دوره ارزيابی عملكرد آزمايشگاه های عضو و با توجه به عملكرد شش ماهه دوم سال 86 اين مركز اخذ شده است.


اخذ جایزه از بانك توسعه اسلامی و دريافت مدال طلاي سازمان مالكيت معنوي سازمان ملل متحد

مركز پژوهش متالورژی رازی در سال 2007 موفق به دریافت جایزه 150/000 دلاری بانك توسعه اسلامی در حوزه " دستاوردهای برجسته علمی در سطح جهانی" شد. این جایزه نخستین بار در سطح كشور به یك موسسه بخش خصوصی و به دلیل پژوهش‌های انجام گرفته در رابطه با توسعه نرم افزار شبیه سازی SUTCAST كه در سال 1998 مدال طلای سازمان مالكيت معنوی سازمان ملل متحد را دريافت داشته بود، تعلق گرفته است. این بودجه صرف توسعه نرم افزار فوق می گردد.


اخذ گواهینامه بین المللی ISO/IEC 17025

مركز پژوهش متالورژی رازی در اردیبهشت ماه و آبان ماه سال 86 به ترتیب توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ايران و DAP آلمان مورد ممیزی جهت اخذ گواهينامه استاندارد ISO/IEC 17025 قرار گرفته و توسط هر دو موسسه جهت دریافت گواهینامه فوق توصیه شده است.


تحولات در نرم افزار شبیه سازی SUTCAST

در طی آخرين پروژه تعريف شده در گروه شبیه سازی مرکز پژوهش متالورژی رازی، نسخه شبیه سازی فرآيند انجماد و حرکت سيال در ریخته گری به روش فشار کم تهيه شده است. اين نرم افزار قادر به مدلسازی کليه پارامترهای مرتبط با اين فرآيند بوده و تاکنون قطعات زيادی با استفاده از آن شبیه سازی و تكنولوژی شده است.

اخبار و رویداد های سال 1396


 دوره آموزشی توربین های گازی در مرکز پژوهش متالورژی رازی
دوره آموزشی توربین های گازی در مرکز پژوهش متالورژی رازی
مرکز پژوهش متالورژی رازی با همکاری شرکت اروپایی ETD دوره آموزشی توربین های گازی را برگزار می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی (مشاهده پوستر) کلیک نمایید.

Back to Top