• 1
  • 2
  • 3
  • 4

آزمایشگاه میکروسکپ الکترونی (SEM,FESEM)

امروزه میکروسکپ‌های الکترونی روبشی به طور وسیعی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند به طوری که با بکارگیری قابلیت‌ های نرم افزاری، اطلاعات بسیار مفیدی در راستای مشخصه‌ های مواد در زمینه علوم مختلف بدست
می آید. اساس کار میکروسکپ‌های الکترونی روبشی مبتنی بر روبش سطح نمونه توسط یک پرتو الکترونی می‌باشد.

میکروسکپ‌های الکترونی روبشی عموما" در خلاء کار می‌کنند. پس از ایجاد خلاء با انجام عملیات روبش توسط پرتو الکترونی بر روی سطح نمونه، از سطح نمونه تصویری بر روی صفحه نمایشگر مشاهده می‌گردد.
با تغییر ابزار ثبت پرتو می‌توان تصاویری با اطلاعات مختلف از سطح نمونه مثل تصاویری از پستی و بلندی سطح یا تصاویری از توزیع فاز‌ها در سطح روبش بدست آورد.

 بخش میکروسکپ الكترونی مركز پژوهش متالورژی رازی با در اختيار داشتن دو دستگاه میکروسکپ الكترونی با مدل های VEGA\\TESCAN-LMU و VEGA\\TESCAN-XMU و یک دستگاه میکروسکپ الکترونی گسیل میدانی FESEM با مدل MIRA3TESCAN-XMU آماده ارائه خدمات به مشتريان گرامی می باشد.
اين خدمات در كليه زمينه های مهندسی، پزشكی، زمين شناسی، علوم پايه، فيزيک و ... دركوتاه ترين زمان ممكن و با بهترين كيفيت ارائه می گردد. آزمون پژوهشی ها در اين بخش به دو صورت حضوری و غيرحضوری قابل انجام می باشد.

خدمات قابل ارائه در آزمایشگاه میکروسکپ الکترونی:

- تعيين تركيب شيميايی زمينه و (EDS) آناليز نقطه ای و بالک به صورت عنصری
- تهيه تصاوير و بررسی ساختار ميكروسكپی
- بررسي سطح شكست (فرکتوگرافی)
- شناسايی اوليه مواد مجهول
- اندازه گيری ابعاد ذرات
- آناليز ساختاری و شيميايی فيلرهای جوشكاری و بريزينگ
- آنالیز صفحه ای و خطی ( Line scan, Map)
- تهيه تصاوير سه بعدی
- بررسی نمونه های بایو
- تهیه تصاویر SEM در خلاء پایین
اخبار آزمایشگاه میکروسکپ الکترونی

sem

 دستگاه میکروسکپ گسیل میدانی (field emission sem) مدل Mira 3-XMU
میکروسکپ الکترونی گسیل میدانی مدل Mira 3-XMU از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های FESEM موجود در ایران است و امکان استفاده از آخرین تکنولوژی را برای کاربران خود فراهم آورده است.این میکروسکپ با کمک چهار  آشکارساز تصویری  (BSE-In beam, SE-In beam, SE, BSE) توان تصویربرداری تا بزرگنمایی 1000000 برابر را دارد.از دیگر مزیت های این دستگاه مربوط به دتکتور LVSTD می باشد که امکان تصویربرداری در ولتاژهای خیلی پایین را میسر ساخته است و از این رو آسیب کمتری به نمونه وارد می گردد و کار کردن روی مواد پلیمری، لایه ها، نمونه های بایو را ممکن می سازد.همچنین این دستگاه مجهز به میکروآنالیز EDS نسل دوم است به طوری که امکان شناسایی کوچک ترین فازها را میسر می سازد.با توجه به امکان تنظیم فشار داخل محفظه دستگاه و رزولوشن بالا قابلیت کار در کلیه زمینه های علمی و صنعتی بخصوص در زمینه نانو تکنولوژی را دارا می باشد.

Back to Top