معافیت از پرداخت ارزش افزوده در مرکز رازی

پس از در یافت مجوز پژوهشکده از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کلیه خدمات پژوهشی قابل ارائه مرکز رازی از تاریخ 92/8/11 معاف از مالیات ارزش افزوده می باشد و تمامی مشتریان این مرکز می توانند از کلیه خدمات این مرکز بدون پرداخت مالیات ارزش افزوده استفاده نمایند. امید است این قدم کوچک گامی برای افزایش رضایت مندی مشتریان عزیزمان تلقی گردد.


مرکز پژوهش متالورژی رازی

دستگاه جدید بخش میکروسکوپ الکترونی در مرکز رازی

میکروسکوپ الکترونی گسیل میدانی (field emission sem) با مدل Mira 3-XMU M با ویژگی محفظه بسیار بزرگ و سرعت خلاء بالا در فروردین ماه سال 1393 در مرکز پژوهش متالورژی رازی راه اندازی می گردد. این میکروسکوپ جدیدترین و از پیشرفته ترین دستگاه FESEM موجود در ایران است. این میکروسکوپ با کمک سه آشکارساز تصویری، امکان تصویر برداری تا بزرگنمایی 700000 برابر را دارد و امکان بررسی های ساختاری را در مقیاس نانو متری می دهد. همچنین این دستگاه مجهز به میکروآنالیز EDS نسل دوم است به طوری که امکان شناسایی کوچک ترین فازها را میسر می سازد. با توجه به امکان تنظیم فشار داخل محفظه دستگاه و رزولوشن بالا قابلیت کار در کلیه زمینه های علمی و صنعتی بخصوص در زمینه نانوتکنولوژی را دارا می باشد.


حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست تهران

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از تاریخ 24 الی 27 بهمن ماه از ساعت 9 صبح الی 4 بعد از ظهر در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد. با توجه به اینکه مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان آزمایشگاه معتمد محیط زیست نیز فعالیت دارد، لذا جهت ارائه پروژه ها، دستاوردها و خدمات قابل ارائه در این نمایشگاه شرکت می نماید. مرکز پژوهش متالورژی رازی در این نمایشگاه توانمندی های خود را در حیطه های:
- مدیریت کیفیت آب
- پروژه های زیست محیطی
- کنترل، اندازه گیری و فن آوری آزمایشگاهی
- بازیافت زباله
- محصولات سازگار با محیط
- نظارت و اجرای پروژه های زیست محیطی
- بهینه سازی مصرف سوخت
- استانداردسازی خودروهای ساخت داخلی
- انرژی های تجدید پذیر
به بازدید کنندگاه ارائه می دهد.
بدینوسیله مقدم شرکت کنندگان را در بازدید از غرفه مرکز رازی در سالن 41A، غرفه 2 گرامی میداریم.


تمدید تفاهم نامه با شرکت ملی گاز ایران جهت همکاری های پژوهشی و آزمایشگاهی

تفاهم نامه ای که مابین مرکز پژوهش متالورژی رازی و واحد پژوهش و فناوری ملی گاز ایران در تاریخ 88/3/12 به امضا رسیده بود تا پایان سال 1391 تمدید شد. طبق این تفاهم نامه شرکت ملی گاز ایران و کلیه شرکت ها و واحد های تابعه از خدمات این مرکز در زمینه های مختلف مرتبط در حوزه علم و مهندسی مواد شامل کلیه آزمون های پژوهشی مورد نیاز، بررسی علل تخریب، خوردگی، رفع نیاز های پژوهشی و سایر موارد استفاده خواهد کرد .


راه اندازی دومین میکروسکوپ الکترونی همراه با دستگاه EDS در مرکز پژوهش متالورژی رازی

بخش میکروسکوپ الکترونی مرکز پژوهش متالورژی رازی با داشتن دو دستگاه میکروسکوپ مدل VEGA//TESCAN همراه با دستگاه EDS قابلیت ارائه خدمات با بهترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن را در کلیه زمینه های مهندسی و پزشکی دارا می باشد. تهیه تصاویر میکروسکپی، آنالیز نقطه ای (Point) ، آنالیز خطی (Line Scan)، آنالیز صفحه ای(Mapping) و آنالیز بالک از جمله خدماتی است که به مشتریان این بخش ارائه می گردد. توانایی های بخش میکروسکوپ الکترونی : تصویر SE BSE با قدرت تفکیک بالا تا 50000 برابر آنالیز کیفی و نیمه کمی با EDS آنالیز نقطه ای، خطی و صفحه ای تعیین اندازه ذرات پودر ها (در حد نانومتر) قابلیت بررسی نمونه های حجیم (به ابعاد 13 cm و 7 Kg سرعت خلا بالا (حدود 3 min تا خلا کامل) بالاترین سرعت بررسی نمونه ها به دلیل مکانیزه بودن دستگاه


کسب رتبه اول در شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو به صورت سالیانه آزمایشگاه های عضو خود را که در زمینه فناوری نانو فعالیت دارند مورد ارزیابی قرار داده و رتبه های نخست را اعلام می نماید. در رتبه بندی سال 1387، مجموعه آزمایشگاه های مرکز پژوهش متالورژی رازی برای سومین بار پیاپی موفق به کسب مقام اول شد و در چهارمین جشنواره برترین های فناوری نانو که در آبان ماه 1388 برگزار شد جایزه مقام اولی خود را دریافت نمود.


ایجاد پوشش دو لایه TiO2+RuO2 و Pt-It الکترودهای تیتانیوم واحد کلر شرکت پالایش نفت بندر عباس

با همکاری مرکز پژوهش متالورژی رازی و شرکت پالایش نفت بندر عباس، پروژه "ایجاد پوشش دو لایه TiO2+RuO2 و Pt-It روی الکترودهای تیتانیوم واحد کلر" انجام و به اتمام رسید. در این پروژه ، دانش فنی پوشش دهی الکترودهای واحد الکترولیز از طریق مهندسی معکوس و بررسی الکترودهای فابریک، به دست آمده و بر آن مبنا پوشش دهی چند لایه الکترود ها انجام شد. نتایج بررسی ها نشان دهنده کیفیت مناسب پوشش ایجاد شده می باشد. با توجه به نتایج بدست آمده برنامه ریزی برای پوشش دهی دو ماژول کامل در دست اقدام می باشد.


چهارمین گردهمایی سالیانه مرکز پژوهش متالورژی رازی

چهارمین گردهمایی سالانه مرکز پژوهش متالورژی رازی، با شرکت بیش از 120 شرکت از بزرگ ترین مشتریان مرکز از صنایع مختلف نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاهی، صنایع خودرو، موسسات استاندارد و ... در روز چهارشنبه مورخ 88/10/2 در سالن هگمتانه هتل المپیک تهران برگزار گردید. در این نشست که هدف از تشکیل آن، ضروررت گفتگو و تعاملی دوطرفه و صمیمانه مابین مرکز رازی و مشتریان خود می باشد، مطالب گوناگونی پیرامون "مفهوم مهندس و مهندسی"، "ضرورت ارتباط دوطرفه به منظور ایجاد سودی متقابل"، "معرفی بخش علل تخریب و تعیین عمر باقیمانده" و هم چنین معرفی بیشتر بخش های مختلف مرکز و تجهیزات و امکانات جدید آن، مطرح شد. همچنین مطالب مختلف و پیشنهادات موثری در رابطه با مشکلات و فرصت های بهبود مرکز رازی از طرف شرکت کنندگان مطرح گردید. در این گردهمایی یک روزه آقایان دکتر پرویز دوامی، دکتر ناصر ورهرام، و یحیی جافریان و خانم ها میترا عطاریان و کیانوش عسگری به ایراد مطالب مطرح شده پرداختند. متن سخنرانی ها و مراسم سمینار در بخش "دریافت اطلاعات" قابل دسترسی می باشد.


برگزاری دوره آموزشی درون سازمانی

در راستای تحقق برنامه بازآموزی دائمی همکاران، کلاس استاندارد DIN-50602، موضوع تعیین ناخالصی های سولفیدی، اکسیدی و سیلیکاتی فولادها به روش توسط خانم مهندس میترا عطاریان، مدیر علمی آزمایشگاه های مرکز با حضور کارشناسان آزمایشگاه متالوگرافی برگزار گردید.


قرارداد بازرسی

با همکاری مرکز پژوهش متالورژی رازی، کارخانه سیمان آبیک و شرکت سایا، بزرگترین قطعه ریختگی در تاریخ صنعت ریختگی ایران به وزن 360 تن در حال تولید است. مرکز رازی به عنوان ناظر و بازرس فنی، کنترل تکنولوژی تولید، بهینه سازی و نیز کنترل مشخصات فنی قطعه تولید شده و مطابقت آن با شرایط استاندارد را بر عهده دارد.


کارگاه آموزش شبیه سازی و نحوه برگزاری آن

سومین همایش مشترک انجمن مهندسین متالورژی ایران و جامعه ریخته گران در تاریخ 26 و 27 آبان 1388 در مجتمع Hightech ماهان کرمان برگزار گردید. در این همایش، گروه نرم افزاری SUTCAST مرکز پژوهش متالورژی رازی به منظور آشنایی صنعتگران و دانشجویان اقدام به برگزاری یک کارگاه آموزشی نمود. در جلسه آقای دکتر دوامی به ایراد سخنرانی پرداختند؛ ایشان به تاریخچه شبیه سازی در دنیا اشاره کرده و همچنین چگونگی ورود شبیه سازی ریخته گری به صنعت ایران را بیان نمودند. سپس آقایان مهندس حاتمی و مهندس عیسی آبادی نرم افزار را به حاضرین معرفی کرده و به پرسش های مطرح شده پاسخ دادند.


برگزاری کارگاه شبیه سازی ریخته گری

به اطلاع علاقمندان به مباحث شبیه سازی فرایند های ریخته گری می رساند که مرکز پژوهش متالورژی رازی در روز دوم سومین همایش مشترک سیزدهمین کنگره سالانه انجمن مهندسین متالورژی ایران و بیست و یکمین سمینار انجمن علمی ریخته گران ایران در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان که در تاریخ های 25 تا 27 آبان 1388 برگزار شد کارگاهی را تحت عنوان شبیه سازی در ریخته گری برگزار نمود. همچنین در این کارگاه به معرفی و آموزش نرم افزار SUTCASTو قابلیت های این نرم نیز پرداخته شد.


آشنایی بیشتر با مسئولین، قوانین و امکانات مورد استفاده برای مشتریان در مرکز پژوهش متالورژی رازی

جهت رفاه حال بیشتر مشتریان گرامی و به منظور ارتباط سریع و آسان با بخش های مختلف سازمان و تسهیل ارتباطات، مرکز پژوهش متالورژی رازی اقدام به تدوین ضوابط داخلی سازمان، معرفی مدیران و سرپرستان و ارائه کلیه اطلاعات مورد نیاز مشتریان گرامی نموده است.


راه اندازی تجهیزات جدید

XRF مدل ARL 8410 با قابلیت استانداردسازی و آنالیز نیمه کمی راه اندازی شده است با استفاده از این دستگاه امکان آنالیز و ارائه گزارش در حداقل زمان مقدور می باشد. دستگاه کشش جدید آزمایشگاه های این مرکز با ظرفیت 100 تن راه اندازی شده و آماده انجام آزمون پژوهشی کشش برای نمونه های کششی با ظرفیت بالا می باشد.


IFEP اخذ تاییدیه آزمون پژوهشی مهارت از شرکت

مرکز پژوهش متالورژی رازی در رابطه با انجام آزمون های پژوهشی زیر موفق به اخذ تاییدیه آزمون پژوهشی مهارت (Proficiency Test) از کشور های آلمان و اتریش گردید: - سختی لاستیک ها، پلاستیک ها و MFR در بخش پلیمری - کوانتومتری پایه آهن، کشش، ضربه، متالوگرافی و آماده سازی متالوگرافی در بخش فلزات این سندها، از معتبرترین اسنادی هستند که در آزمایشگاه ها می توانند برای صحه گذاری آزمون های پژوهشی مورد استفاده قرار گیرند.


ممیزی مراقبتی شرکت DAP آلمان

ممیزی مراقبتی شرکت DAP آلمان در تیر ماه سال جاری در رابطه با سیستم مدیریت کیفیت بر اساس الزامات استاندارد ISO/IEC 17025 برگزار و با کسب بهترین نتیجه و بدون ثبت هر گونه عدم انطباق فنی ، اعتبار گواهینامه مذکور تمدید گردید.


دوره دوم مطالعات بین آزمایشگاهی Interlaboratory Study

مرکز پژوهش متالورژی رازی در زمینه آزمون های پژوهشی مربوط به مواد پلیمری و فلزی در دوره های یک ساله مبادرت به انجام آزمون های پژوهشی بین آزمایشگاهی در سطح ایران می نماید پیرو استقبال آزمایشگاه های متعدد در سراسر کشور و دریافت درخواست های ایشان مبنی بر مشارکت در آزمون های بین آزمایشگاهی، دور دوم این طرح با همکاری 30 آزمایشگاه در سراسر کشور در حال برگزاری است.


کسب تاییدیه انجام آزمون پژوهشی ضربه از شرکت IFEP

بدینوسیله به اطلاع مشتریان گرامی می رساند ، در ادامه روند اخذ تاییدیه بین المللی صحت انجام آزمون های پژوهشی ، آزمایشگاه مکانیکی این مرکز برای اولین بار موفق به اخذ تاییدیه آزمون مهارت از شرکت IFEP آلمان جهت انجام آزمون پژوهشی ضربه فلزی گردید.این مدرک معتبر ترین سندی است که می تواند صحت انجام آزمون پژوهشی در آزمایشگاه را گواهی نماید.


کسب مجوز رتبه اول در شبکه آزمایشگاهی نانو

مرکز پژوهش متالورژی رازی برای سومین بار پیاپی موفق به اخذ رتبه اول در مجموعه آزمایشگاه های عضو فناوری نانو شده است .این رتبه طی هفتمین دوره ارزیابی عملکرد آزمایشگاه های عضو و با توجه به عملکرد یکساله 87 حاصل شده است.


فروش نرم افزار SUTCAST به شرکت ریخته گری کانادایی Thompson

با توجه به استقبال شرکت های ریخته گری اروپایی و امریکایی در استفاده از نرم افزار شبیه سازی SUTCAST در طی یک سال گذشته، شرکت Thompson Foundry در Vancouver کانادا مستقر است، اخیرا" اقدام به خرید این نرم افزار نموده است. این شرکت از سال 1963 تاسیس شده و زمینه های کاری آن، تولید قطعات آلیاژهای چدن و فولاد می باشد. با توجه به ارتباطات گسترده این شرکت با گروه شبیه سازی SUTCAST در طی چند ماه گذشته و استفاده آزمایشی از نرم افزار شبیه و بهره گیری فراوان از نتایج به دست در کاهش ضایعات، افزایش راندمان و سرعت تولید، نهایتا در ماه گذشته این شرکت از بین نرم افزارهای معروف موجود، اقدام به خرید نرم افزار SUTCAST نموده است. علاقه مندان می توانند در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر به سایت این شرکت به آدرس www.thompsonfoundry.com مراجعه نمایند.


سومین همایش مشترک انجمن مهندسین متالورژی ایران و انجمن علمی ریخته گری ایران

انجمن مهندسین متالورژی ایران و انجمن علمی ریخته گری ایران سومین همایش سالیانه خود را با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان و شرکت ها و صنایع متالورژی و ریخته گری کشور، در تاریخ 27-25 آبان 1388 در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می کنند.


ارائه ویرایش جدید نرم افزار شبیه سازی SUTCAST

بدینوسيله به اطلاع کليه کاربران نرم افزار شبيه سازی انجماد و حرکت سيال SUTCAST می رساند، نسخه جديد اين نرم افزار با نگارش 1/9، آماده ارائه می باشد. اين ويرايش جديد دارای قابلیت های گسترده نسبت به ويرايش قبل است. از جمله این قابليت ها می توان به افزايش سرعت چند برابر در اجرای مدول حرکت سيال و انجماد، قابليت مش بندی متغیر، مدلسازی ترک گرم، ردیابی ذرات ناخالصی، قابلیت های گسترده در حوزه گرافیک کامپیوتری و نمايش اطلاعات و موارد متعدد ديگر نام برد. بخش فناوری اطلاعات این مرکز، آماده پاسخگویی و ارايه هر گونه اطلاعات بيشتر به کلیه علاقه مندان می باشد.


روز مهندسی

مرکز پژوهش متالورژی رازی روز مهندسی را به مهندسان کشورمان تبریک گفته و برای مهندسان برجسته منتخب فرهنگستان علوم ایران، جناب آقای مهندس عبدالمهدی اجلالی و جناب آقای مهندس محسن خلیلی عراقی آرزوی تندرستی و موفقیت های بیشتر در ادامه خدمات ارزنده آنان به جامعه ایران را داریم.


شركت در آزمون های پژوهشی بين المللی مهارت

به منظور حصول اطمینان از صحت نتایج آزمون های پژوهشی ارائه شده به مشتریان، آزمایشگاه پلیمر مرکز در بیش از 10 آزمون پژوهشی مهارت شرکت OFI شرکت کرد و بدینوسیله صحت نتایج آزمون های پژوهشی مورد ارزیابی دقیق قرار گرفت و گزارش تفصیلی این شرکت برای مرکز ارسال گردید، لازم به توضیح است که شرکت OFI از بزرگترین برگزارکنندگان بين المللی آزمون پژوهشی مهارت در کشور اتریش می باشد. در این آزمون های پژوهشی کشورهای ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ایالات متحده، استرالیا، کانادا و ... شرکت داشتند و نتایج آزمایشگاه مركز رازی با نتایج ارسالی از سایر کشورها که روی نمونه های همگن انجام شده بود مقایسه گردید. این برنامه برای سایر آزمون های پژوهِشی از جمله کوانتومتری، متالوگرافی، مکانیکی و ... در حال اجرا است.


اولین دوره مطالعات بین آزمایشگاهی Interlaboratory Study

اولین دوره مطالعات بین آزمایشگاهی Interlaboratory Study با همکاری مرکز پژوهش متالورژی رازی و 19 آزمایشگاه واجد صلاحیت همکار در سراسر کشوراز جمله مهرکام پارس ، IGI، مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو، آذین تنه، پژوهشگاه پلیمر و... برگزار گردید. از جمله همكاران ما در دوره آتی، شركت های ايتراك و سازه گستر سايپا هستند. دوره بعدی این طرح در مرداد و شهریور ماه سال آينده برگزار می گردد. امکان ثبت نام علاقمندان برای شرکت در این طرح به زودی از طریق سایت فراهم خواهد شد.


كسب مجدد رتبه اول در شبكه آزمايشگاهی نانو

مركز پژوهش متالورژی رازی مجددا موفق به اخذ رتبه اول در مجموعه آزمايشگاه های عضو فناوری نانو شده است. اين رتبه طی ششمين دوره ارزيابی عملكرد آزمايشگاه های عضو و با توجه به عملكرد شش ماهه دوم سال 86 اين مركز اخذ شده است.


صادرات نرم افزار مهندسی SUTCAST به كشورهای اروپایی

مركز پژوهش متالورژی رازی در ادامه ارايه خدمات طراحی و فنی مهندسی خود به خارج از كشور، موفق به فروش نرم افزار SUTCAST به عنوان اولين نرم افزار طراحی مهندسی ايرانی شد. شركت بين المللی Alcoa به عنوان دومين شركت بزرگ گری آلومينيوم در دنيا، طی چند ماه گذشته نرم افزار SUTCAST را در توليد قطعات خودروهای پيشرفته فراری، پورشه، BMW ، مرسدس بنز و ... به روش Low Pressure به كار برده و با توجه به نتايج به دست آمده و مطابقت كامل آن با شرايط واقعي، اقدام به خريد اين نرم افزار نموده است. پس از نصب و راه اندازی و كاربرد گسترده اين نرم افزار در محل كارخانه اين شركت در كشور نروژ، ساير كارخانه های وابسته آن مستقر در كشورهای آمريكا و آلمان نيز متقاضی خريد نرم افزار فوق شده اند.


كسب مجدد رتبه اول در شبكه آزمايشگاهی نانو

مركز پژوهش متالورژی رازی مجددا موفق به اخذ رتبه اول در مجموعه آزمايشگاه های عضو فناوری نانو شده است. اين رتبه طی ششمين دوره ارزيابی عملكرد آزمايشگاه های عضو و با توجه به عملكرد شش ماهه دوم سال 86 اين مركز اخذ شده است.


اخذ جایزه از بانك توسعه اسلامی و دريافت مدال طلاي سازمان مالكيت معنوي سازمان ملل متحد

مركز پژوهش متالورژی رازی در سال 2007 موفق به دریافت جایزه 150/000 دلاری بانك توسعه اسلامی در حوزه " دستاوردهای برجسته علمی در سطح جهانی" شد. این جایزه نخستین بار در سطح كشور به یك موسسه بخش خصوصی و به دلیل پژوهش‌های انجام گرفته در رابطه با توسعه نرم افزار شبیه سازی SUTCAST كه در سال 1998 مدال طلای سازمان مالكيت معنوی سازمان ملل متحد را دريافت داشته بود، تعلق گرفته است. این بودجه صرف توسعه نرم افزار فوق می گردد.


اخذ گواهینامه بین المللی ISO/IEC 17025

مركز پژوهش متالورژی رازی در اردیبهشت ماه و آبان ماه سال 86 به ترتیب توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ايران و DAP آلمان مورد ممیزی جهت اخذ گواهينامه استاندارد ISO/IEC 17025 قرار گرفته و توسط هر دو موسسه جهت دریافت گواهینامه فوق توصیه شده است.


تحولات در نرم افزار شبیه سازی SUTCAST

در طی آخرين پروژه تعريف شده در گروه شبیه سازی مرکز پژوهش متالورژی رازی، نسخه شبیه سازی فرآيند انجماد و حرکت سيال در ریخته گری به روش فشار کم تهيه شده است. اين نرم افزار قادر به مدلسازی کليه پارامترهای مرتبط با اين فرآيند بوده و تاکنون قطعات زيادی با استفاده از آن شبیه سازی و تكنولوژی شده است.

اخبار و رویداد های سال 1395


 همایش مدیران صنایع نیروگاهی و نفت و گاز پتروشیمی در مرکز پژوهش متالورژی رازی
همایش مدیران صنایع نیروگاهی و نفت و گاز پتروشیمی در مرکز پژوهش متالورژی رازی
روز یکشنبه مورخ 95/11/24 همایشی با حضور تعدادی از مدیران صنایع نیروگاهی و نفت و گاز پتروشیمی در زمینه مباحث مربوط به بررسی علل تخریب و تخمین عمر باقیمانده با حضور دکتر احمد شیبلی مدیر عامل شرکت ETD برگزار گردید. در این همایش ضمن معرفی توانمندی های مرکز پژوهش متالورژی رازی و شرکت ETD مطالبی درباره ی مباحث مربوطه از طرف مدیران مرکز و دکتر احمد شیبلی برای حاضرین ارایه گردید.
آلبوم تصاویر همایش مدیران صنایع نیروگاهی و نفت و گاز پتروشیمی فتتاح نمادین آزمایشگاه کانی شناسی مرکز  پژوهش متالورژی رازی
افتتاح نمادین آزمایشگاه کانی شناسی مرکز پژوهش متالورژی رازی
آزمایشگاه کانی‌شناسی مرکز پژوهش متالورژی رازی، روز 95/11/12 با حضور مدیریت و همکاران بخش‌های مختلف به صورت نمادین افتتاح شد. این آزمایشگاه مجهز به سه دستگاه مدرن و تجهیزات جانبی مربوطه می‌باشد. با وجود دستگاه‌های XRF وXRD مدرن این آزمایشگاه قادر به تعیین دقیق ترکیب شیمیایی و ساختار کریستالی مواد معدنی و صنعتی می‌باشد.
آلبوم تصاوير افتتاح نمادین آزمایشگاه کانی شناسی مرکز پژوهش متالورژی رازی طرح پژوهشی، صنعتی و معدنی برتر سال 1395
طرح پژوهشی، صنعتی و معدنی برتر سال 1395
طرح " تدوین تکنولوژی و نظارت بر تولید قطعه بزرگ رینگ پایه 4 کوره خط 2 سیمان آبیک" که مجری آن مرکز پژوهش متالورژی رازی بود، در پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت سال 1395 به عنوان طرح پژوهشی صنعتی و معدنی برتر اتخاب گردید.
این موفقیت را به همه ی ذینفعان مرکز تبریک می گوییم و امیدواریم با حمایت همه ذینفعان گام های بزرگتری در راستای اعتلای صنعت کشور برداریم. بازدید تعدادی از مسئولین نفت فلات قاره و آریا اس-جی–اس از مرکز پژوهش متالورژی رازی
بازدید تعدادی از مسئولین نفت فلات قاره و آریا اس-جی–اس از مرکز پژوهش متالورژی رازی
روز یکشنبه 95/10/19 تعدادی از مسئولین نفت فلات قاره و آریا SGS از جمله جناب آقای دکتر محمد رضا قدیمی ریاست حفاظت فنی شرکت نفت فلات قاره ایران و جناب آقای مهندس احمدیان مدیر پروژه های خوردگی شرکت خدمات کیفیت آریا اس-جی-اس از مرکز پژوهش متالورژی رازی بازدید به عمل آورده و مذاکراتی در زمینه گسترش همکاری ها صورت پذیرفت.بازدید هیئت متشکل از مسئولین و کارشناسان پژوهشگاه استاندارد، فولاد مبارکه اصفهان و انجمن آهن و فولاد ایران
بازدید هیئت متشکل از مسئولین و کارشناسان پژوهشگاه استاندارد، فولاد مبارکه اصفهان و انجمن آهن و فولاد ایران
بازدید جمعی از مسئولین و کارشناسان پژوهشگاه استاندارد، انجمن آهن و فولاد ایران و فولاد مبارکه اصفهان از آزمایشگاه بندرعباس مرکز پزوهش متالورژی رازی در روز سه شنبه مورخ 7 دی ماه 95 صورت گرفت. در این بازدید توانمندی های انجام آزمون در آزمایشگاه بندر عباس به میهمانان گرامی معرفی گردید .اخذ تایید صلاحیت در زمینه خدمات آزمایشگاهی آزمون‌های خوردگی از شرکت نفت و گاز پارس
اخذ تایید صلاحیت در زمینه خدمات آزمایشگاهی آزمون‌های خوردگی HIC و  SSCC  از شرکت نفت و گاز پارس
پیرو بازدید مسئولین و کارشناسان شرکت نفت و گاز پارس و ارایه مدارک و مستندات مربوطه، مرکز پژوهش متالورژی رازی در زمینه انجام آزمون‌های HIC و SSCC تایید صلاحیت شد.دستگاه XRF مدل PERFORM,X
اضافه شدن دستگاه XRF مدل PERFORM,X به تجهیزات آزمایشگاه کانی شناسی مرکز پژوهش متالورژی رازی
دستگاه XRF مدل PERFORM,X محصول سال 2016 با قابلیت های زیر :
- اندازه گیری کیفی و کمی عناصر
- اندازه گیری عناصر اصلی و عناصر کمیاب و سنگین موجود در سنگ و رسوبات
- اندازه گیری عنصری نمونه های صنعتی و سنتزی
- اندازه گیری اکسیدهای دیرگداز نظیر ZrO2،AL2O3 و ... که به علت مقاومت در برابر حرارت و اسید ها امکان اندازه گیری آن ها به روش شیمی تر وجود ندارد.
- اندازه گیری و شناسایی عناصر سبک با عدد اتمی کمتر از 10 نظیر N ، F و C
- تجزیه نمونه های فلزی با پایه های مختلف
- قابلیت گزارش نتایج به صورت اکسیدی
- قابلیت معرفی 100 نمونه به طور همزمان به دستگاه
- تعیین الگوی دو بعدی و سه بعدی پراکندگی عناصر و تشخیص نحوه توزیع آن ها با استفاده از قابلیت Mapping
- اندازه گیری کمی عناصر با استفاده از قابلیت QuantAS بدون نیاز به استانداردپنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت سال 1395
پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت سال 1395
پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت سال 1395 روز دوشنبه 95/09/22 در محل نمایشگاه بین المللی تهران، سالن خلیج فارس، با حضور جناب آقای نعمت زاده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت ، معاونین محترم این وزارتخانه و بسیاری از مسئولین بلند پایه برگزار گردید.
در این جشنواره مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان "مرکز پژوهشی صنعتی و معدنی برتر" انتخاب و لوح تقدیر را از طرف وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت دریافت کرد.
این موفقیت بزرگ را به همه ذینفعان مرکز پژوهش متالورژی رازی تبریک می گوئیم و امیدواریم بتوانیم گام های بزرگتری در راه رشد و تعالی کشور برداریم.
(مدیریت و کارکنان مرکز پژوهش متالورژی رازی)  برگزاری کنگره ملی خوردگی و نمایشگاه جانبی آن در دانشگاه پردیس امیرکبیر بندر عباس
برگزاری کنگره ملی خوردگی و نمایشگاه جانبی آن ( 16-17 آذر ماه 95) در محل دانشگاه پردیس امیرکبیر بندر عباس
کنگره ملی خوردگی و نمایشگاه جانبی آن در روزهای 16 و 17 آذر ماه 95 در محل دائمی دانشگاه پردیس امیر کبیر بندر عباس برگزار گردید.گروه پژوهشی خوردگی و پوشش مرکز پژوهش متالورژی رازی در این کنگره حضور فعال و پر رنگی داشت. مقالات گروه خوردگی و پوشش ( 3 مقاله در بخش پوستر و یک مقاله ارایه شفاهی ) در دو روز برگزاری کنگره در معرض بازدید شرکت کنندگان و حضار محترم درهفدهمین کنگره ملی خوردگی قرار گرفت . پس از داوری هیئت داوران ، مقاله با عنوان:
" بررسی علل خوردگی و تخریب اسپول ( سه راهی) خطوط MPS یک واحد پتروشیمی"
نویسندگان :علی شکوهی مجد ، میلاد قمری ، ساسان ولاشجردی فراهانی و یحیی جافریان

به عنوان مقاله برتر در بخش پوستر انتخاب شد و در مراسم اختتامیه با اهدای لوح تقدیر و تندیس مقاله برتر از مرکز پژوهش متالورژی رازی تقدیر به عمل آمد . تصاویر غرفه مرکز در نمایشگاه جانبی کنگره به همراه فیلم ارایه مقاله شفاهی و مراسم اهدای لوح تقدیر به پیوست این خبر ارایه شده است .
آلبوم تصاوير حضور مرکز پژوهش متالورژي رازي در نمايشگاه جانبي کنگره
دانلود فیلم ارایه مقاله شفاهی
دانلود فیلم مراسم اهدای لوح تقدیر  ذوب ریزی قطعه ی رولر 2500
بازدید مدیران، سرپرستان و همکاران شهرداری شهر قدس از مرکز پژوهش متالورژی رازی
روز چهارشنبه 17 آذرماه 1395 یک گروه حدود سی نفر از مدیران، سرپرستان و همکاران شهرداری شهرستان قدس از مرکز پژوهش متالورژی رازی بازدید نمودند.
در این بازدید ضمن معرفی مرکز و بازدید از بخش های مختلف، سمیناری تحت عنوان :
" هوش احساسی و اجتماعی و نقش آن در موفقیت کسب و کار " برای حضار گرامی ارایه گردید.


  قابلیتی جدید برای بررسی میکروسکوپی و ماکروسکوپی انواع آلیاژهای آلومینیوم
قابلیتی جدید برای بررسی میکروسکوپی و ماکروسکوپی انواع آلیاژهای آلومینیوم
با رونمایی از روشی جدید در مرکز پژوهش و متالورژی رازی از این پس امکان بررسی میکروساختار (Microstructure) و ماکروساختار (Macrostructure) تمامی سری های آلیاژهای آلومینیوم با بالاترین کیفیت و استاندارد روز دنیا در آزمایشگاه متالوگرافی این مرکز فراهم شده است. با استفاده از این روش ابداعی جدید امکان اچ و ظاهرسازی ریزساختار تمامی آلیاژهای آلومینیوم در حالت های کار شده سرد و گرم پس از انواع فرآیندهای تغییر شکل، ریختگی (As-cast)، جوشکاری شده با انواع فرایندهای FSW، SMAW، SAW، FSP، TIG و ... ، قطعات متالورژی پودری و همچنین انواع اتصالات مکانیکی مانند از Roll bonding و همچنین پس از عملیات حرارتی (Heat treatment) فراهم گشته است. همچنین با استفاده از آخرین نرم افزارهای عرضه شده در این زمینه، امکان آنالیز دقیق توزیع ابعادی دانه ها و رسم دیاگرام های مربوطه، محاسبه دقیق اندازه دانه و نسبت ابعادی دانه ها(Aspect ratio) و سایر آنالیزهای کلیدی مشابه نیز مهیا می باشد. در تصویر زیر نمونه هایی از میکروساختار برخی از آلیاژهای آلومینیوم که با بهره گیری از این روش حاصل شده است قابل مشاهده می باشد:  ذوب ریزی قطعه ی رولر 2500
ذوب ریزی قطعه ی رولر 2500
رولر فولادی سیمان آبیک با وزن مذاب حدود 120 تن به قطر 2500 میلیمتر و ارتفاع 1300 میلی‌متر توسط شرکت سایا ریخته گری شد. در اجرای این پروژه مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان مشاور طراحی، تولید و ناظر عالی فعالیت داشت.


 گزارش حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ايران متافو
گزارش حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ايران متافو
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ايران متافو از تاریخ 4 الی 7 آذر ماه 95 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. مرکز پژوهش متالورژی رازی همچون گذشته در اين نمايشگاه حضوری مستمر و فعال داشت و متخصصان مرکز پژوهش متالورژی رازی در تمامی ساعات برگزای نمایشگاه پاسخگوی مشتریان و بازدیدکنندگان محترم غرفه این مرکز بودند.
با تشکر از حضور سبز تمامی شما عزیزان در بازدید از غرفه مرکز پژوهش متالورژی رازی.
به امید ارائه خدمات بهتر در نمایشگاه های آتی برای شما مشتریان گرامی.حضور مركز پژوهش متالورژي رازي در هفدهمین کنگره ملی خوردگی ایران
حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در هفدهمین کنگره ملی خوردگی ایران در محل پردیس بندر عباس دانشگاه امیر کبیر، از تاریخ 16 لغایت 18 آذر ماه 95، غرفه A4


 پذیرفته شدن 4 مقاله تهیه شده در گروه پژوهشی خوردگی و پوشش در هفدهمین کنگره ملی خوردگی
پذیرفته شدن 4 مقاله تهیه شده در گروه پژوهشی خوردگی و پوشش در هفدهمین کنگره ملی خوردگی
گروه پژوهشی خوردگی و پوشش مطابق روال سال های گذشته با ارایه مقالات پژوهشی حضور فعالی در کنگره ملی خوردگی دارد و درسال 95 نیز از کارهای پژوهشی در زمینه بررسی علل خوردگی، چهار مقاله برای دبیرخانه کنگره ارسال شد که پس از داوری های انجام شده ، یک مقاله برای ارایه شفاهی و سه مقاله برای ارایه پوستر پذیرفته شد. عناوین مقالات پذیرفته شده به شرح زیر می باشد :
1-بررسی علل تخریب، خوردگی و شکست تیغه های ماردون دستگاه تزریق پلاستیک (ارایه شفاهی)
2-بررسی علل تخریب و شکست تسمه های فلزی آندMMO مورد استفاده در خاک ( پوستر)
3-بررسی علت خوردگی ورق های کف مخزن طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی ( پوستر)
4-بررسی علل خوردگی و تخریب اسپول (سه راهی) خطوط MPS ( پوستر)


 تخفیف خدمات آزمایشگاهی
تخفیف خدمات آزمایشگاهی
یکی از اهداف فعالیت شبکه آزمایشگاهی، تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنایع به خدمات آزمایشگاهی است. در همین راستا، شبکه سامانه‌ی ارایه طرح‌های ویژه‌ی تخفیف در خدمات آزمایشگاهی به مشتریان شبکه را از طریق پایگاه اینترنتی خود راه‌اندازی نموده‌است. در این سامانه، طرح‌های حمایتی مختلفی ارایه خواهند شد که متقاضیان پس از ثبت نام، در صورت دارا بودن شرایط، از خدمات طرح انتخاب شده، بهره‌مند می‌گردند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به منظور تشویق پژوهشگران به دریافت خدمات آزمایشگاهی مورد نیاز از طریق این سامانه، در قالب طرح‌های تشویقی، از کاربران شبکه حمایت می‌کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی به آدرس labsnet.ir مراجعه نمایید. حضور مركز پژوهش متالورژي رازي درسیزدهمین نمايشگاه بين المللي ايران متاف
حضور مركز پژوهش متالورژي رازي درسیزدهمین نمايشگاه بين المللي ايران متافو
حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ايران متافو در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران از تاریخ 4 الي 7 آذر ماه 95 ، سالن 8 و 9، غرفه B1.


 حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی مواد و متالورژی
حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی مواد و متالورژی
پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی مواد و متالورژی در تاریخ 18 و 19 آبان ماه 95 به صورت مشترک توسط انجمن مهندسی مواد و متالورژی و انجمن علمی ریخته گری ایران در دانشگاه شیراز برگزار شد. با توجه به ارتباط تنگاتنگ مرکز پژوهش متالورژی رازی با انجمن های مختلف در زمینه مهندسی مواد و متالورژی، این مرکز به عنوان حامی در این کنفرانس حضور داشت و کارشناسان این مرکز در زمان برگزاری نمایشگاه پاسخگوی اساتید، دانشجویان و بازدیدکنندگان محترم غرفه این مرکز بودند.


ارزیابی تایید صلاحیت آزمایشگاه خوردگی  برای آزمون های تخصصی HIC و SSCC توسط شرکت نفت و گاز پارس
ارزیابی تایید صلاحیت آزمایشگاه خوردگی برای آزمون های تخصصی HIC و SSCC توسط شرکت نفت و گاز پارس
ارزیابی تایید صلاحیت آزمایشگاه خوردگی برای آزمون های تخصصی HIC و SSCC توسط شرکت نفت و گاز پارس در روز یکشنبه 23 آبان ماه 1395 برگزار شد. در این ارزیابی که توسط کارشناسان فنی سرکار خانم ها دکتر افروخته و معیری به همراه جناب آقای محسنی از طرف شرکت POGC انجام گرفت ، امکانات و تجهیزات آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی برای انجام آزمون های HIC وSSCC مورد ارزیابی قرارگرفت.همچنین فعالیت ها و پروژه های انجام شده در حوزه آزمون های پژوهشی خوردگی به ارزیابان محترم اطلاع رسانی شد.


همایش سالانه مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی
همایش سالانه مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی
در همایش سالانه مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی که روز 95/08/19 در سالن اجتماعات دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، به "مرکز پژوهش متالورژی رازی" و کارشناسان آن جوایز و لوح تقدیر اعطا شد.
1. مرکز پژوهش متالورژی رازی کسب رتبه اول در ارزیابی عملکرد سال 1394
2. مهندس مهرداد محرمی به عنوان رابط منتخب
3. مهندس مونا نواصرزاده به عنوان کارشناس منتخب
4. مهندس حمیدرضا نبوی به عنوان کارشناس منتخب
این موفقیت بزرگ را به همه ذینفعان "مرکز پژوهش متالورژی رازی" تبریک می گوییم، و امیدواریم بتوانیم گام های بلندتری در راستای دستیابی به چشم انداز و اهداف مرکز برداریم.


ذوب ریزی قطعه هدوال 51 تنی
ذوب ریزی قطعه هدوال 51 تنی
ذوب ریزی قطعه هدوال صنایع سیمان به وزن ذوب تقریبی 51 تن، در تاریخ 95/07/13 در محل کارخانه فولاد سایا در ذوب آهن اصفهان با موفقیت به اتمام رسید. نمایی از این قطعه در حال خروج از قالب و تمیزکاری های اولیه در شکل زیر قابل رویت است. گروه پژوهشی ریخته گری مرکز پژوهش متالورژی رازی بعنوان مشاور و ناظر در فرایند ساخت این قطعه با مجریان همکاری داشته است.


اجرایی شدن آزمون آتش مواد ساختمانی به منظور تعیین مشخصه سوختن سطحی بر اساس استاندارد ASTM E84
اجرایی شدن آزمون آتش مواد ساختمانی به منظور تعیین مشخصه سوختن سطحی بر اساس استاندارد ASTM E84
آزمون آتش مواد ساختمانی، مقایسه رفتار سوختن مواد استفاده شده به عنوان مثال در دیوارها و سقف ها را شامل می شود. این آزمون با قرار گرفتن نمونه در موقعیت سقف کوره به طوریکه سطح مورد ارزیابی رو به پایین و در تماس مستقیم با منبع شعله است، انجام می شود. هدف از این آزمون، تعیین رفتار نسبی سوختن مواد با مشاهده گسترش آتش در طول نمونه می باشد. گسترش شعله و دانسیته (غلظت) دود، دو پارامتر مهمی هستند که در این آزمون ارزیابی می شوند. بررسی گسترش شعله و دانسیته دود نمونه آزمون با مقایسه با نتایج دو پارامتر مشابه حاصل از سوختن چوب بلوط و تخته ی فایبر- سمنت، صورت می گیرد. به منظور پاسخ به نیاز صنایع کشور مانند نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین صنایع ساختمانی، امکان انجام این آزمون بر روی نمونه ای به طول یک متر، عرض پانصد و هشت میلیمتر و ضخامت حداکثر ده سانتیمتر در آزمایشگاه عملکرد مرکز پژوهش متالورژی رازی فراهم آمده است.


آزمون پژوهشی کوانتومتری
انجام آزمون پژوهشی کوانتومتری نمونه های پایه آهن در 2 ساعت
به اطلاع می رساند مرکز پژوهش متالورژی رازی در راستای ارایه هر چه بهتر و سریع تر خدمات به مشتریان محترم اقدام به کاهش زمان آزمون پژوهشی آنالیز شیمیایی به روش کوانتومتری نموده است و در صورت درخواست مشتریان محترم نتایج آزمون پژوهشی کوانتومتری نمونه های پایه آهن (چدن و فولاد) که قبل از ساعت 12 در محل مرکز پذیرش شوند، ظرف 2 ساعت آماده و تحویل خواهد شد.


آزمون تشخیص خوردگی تیغه مسی در فرآورده های نفتی

آزمون تشخیص خوردگی تیغه مسی در فرآورده های نفتی
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی، امکانات انجام آزمون تشخیص خوردگی تیغه مسی در فرآورده های نفتی مطابق استاندارد ISIRI 336 و ASTM D 130 را فراهم نموده است. این آزمون به منظور بررسی و تعیین خوردگی مس در فرآورده های نفتی مایع و حلال هایی نظیر سوخت هواپیما، بنزین، پاک کننده و حلال های صنعتی، گازوئیل، روغن های روانکار و سایر محصولات نفتی و هیدروکربنی دارای حداکثر فشار بخار 124 کیلو پاسکال در دمای 7/37 درجه سلسیوس کاربرد دارد .


قابلیت های دستگاه پتانسیواستات در آزمون های الکتروشیمیایی

قابلیت های دستگاه پتانسیواستات در آزمون های الکتروشیمیایی
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی امکانات انجام آزمون های "الکتروشیمیایی" بر اساس استانداردهای ASTM G1 & G3 & G102 و با استفاده از دستگاه پتانسیواستات EGG مدل PARSTAT 2273 را دارا می باشد. در این آزمون ها به بررسی رفتار خوردگی فلزات، آلیاژها و نیز پوشش های فلزی و آلی پرداخته می شود. در این آزمون ها امکان شبیه سازی بسیار نزدیک به شرایط واقعی وجود دارد. انجام این آزمون ها در شرایط دمای بالاو همراه با دمش گاز ، در مرکز پژوهش متالورژی رازی امکان پذیر می باشد. برای بررسی رفتار خوردگی فلزات و پوشش های فلزی از آزمون پلاریزاسیون استفاده می شود. نتایج حاصل از این آزمون شامل اطلاعات جریان خوردگی، پتانسیل خوردگی، سرعت خوردگی، مقاومت پلاریزاسیون، و شیب های آندی و کاتدی می باشد. جهت بررسی رفتار خوردگی در بتن، پوشش های غیر فلزی با هدایت پایین و پوشش های فلزی می توان از آزمون امپدانس استفاده کرد. خروجی این آزمون سه منحنی Nyquist ، Bode و Bode Phase است. تعیین حساسیت به خوردگی حفره ای بر اساس استاندارد ASTM G61 از دیگر آزمون هایی است که این دستگاه قابلیت انجام آن را دارد. بر اساس این آزمون، حساسیت به خوردگی حفره ای فلز در محلول مورد نظر تعیین می شود. از دیگر خدمات آزمایشگاه خوردگی که توسط دستگاه پتانسیواستات صورت می گیرد ، می توان به آزمون های تعیین مقاومت پلاریزاسیون خاک بر اساس استاندارد ASTM G59، تعیین ضخامت لایه اکسیدی در مس، پلاریزاسیون خطی، پلاریزاسیون آندی، اندازه گیری پتانسیل مدار باز (OCP) و پتانسیل نیم سل (Half-Cell) اشاره کرد .همچنین بررسی مکانیزم های خوردگی یا پوشش دهی با استفاده از منحنی های کرونوآمپرمتری، ولتامتری و ولتامتری سیکلی نیز در این مرکز قابل انجام می باشد که در آن ها با استفاده از این منحنی ها می توان مکانیزم های پوشش دهی اعم از انتقال بار، دیفوزیون و یا همرفتی را مشخص نمود .


زمون خورندگی عایق های فیبری-معدنی (پشم سنگ)

آزمون خورندگی عایق های فیبری-معدنی (پشم سنگ)
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی امکانات انجام آزمون "خورندگی عایق های فیبری- معدنی (پشم سنگ)" بر اساس استاندارد ASTM C665 را دارا می باشد. این آزمون یکی از آزمون های ارزیابی کیفی میزان خورندگی عایق های فیبری- معدنی از طریق مقایسه با نمونه های شاهد است.


آزمون خورندگی خنک کننده موتور (ضد یخ)

آزمون خورندگی خنک کننده موتور (ضد یخ)
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی، امکانات انجام آزمون خورندگی خنک کننده موتر (ضد یخ ) مطابق استاندارد ASTM D 1384 را فراهم نموده است. این آزمون به منظور بررسی تاثیر شیمیایی خنک کننده (ضد یخ) بر روی قسمت های فلزی موتور انجام شده و میزان خوردگی فلزات مختلف در تماس با آن را به روش تغییرات وزن مورد مطالعه قرار می دهد .


آزمون تعیین تردی هیدروژنی در قطعات فولادی گالوانیزه گرم

آزمون تعیین تردی هیدروژنی در قطعات فولادی گالوانیزه گرم
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی امکانات انجام آزمون تعیین تردی هیدروژنی در قطعات فولادی گالوانیزه گرم مطابق استاندارد های بین المللیASTM را فراهم نموده است . این آزمون یکی از آزمون های ارزیابی کیفیت پوشش های گالوانیزه گرم است که بررسی آن بر روی پروفیل ها و سازه های ساختمانی ، اتصالات ، پیچ و مهره های فولادی از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد .


آزمون تعیین میزان بازدارندگی خوردگی در آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی

آزمون تعیین میزان بازدارندگی خوردگی در آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی برای ارزیابی مواد ممانعت کننده خوردگی فاز بخار بر روی سطوح فلزات آهنی
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی ، امکانات انجام آزمون بازدارندگی مواد ضدخوردگی مطابق استاندارد آمریکایی NACE TM0208 را فراهم نموده است . این آزمون به منظور بررسی و ارزیابی کیفیت و توانایی مواد ضد خوردگی وممانعت کننده های خوردگی فازبخار انجام شده و وضعیت محافظت در برابر خوردگی سطوح فلزات آهنی مورد مطالعه قرار می گیرد .


نصب و راه اندازی چمبر رطوبت -  حرارت در آزمایشگاه عملکرد مرکز پژوهش متالورژی رازی

نصب و راه اندازی چمبر رطوبت - حرارت در آزمایشگاه عملکرد مرکز پژوهش متالورژی رازی
چمبر رطوبت – حرارت، مدل GT-7005-AT2 به منظور شبیه سازی گستره وسیعی از شرایط محیطی در بازه دمایی از منفی 20 الی 100 درجه سانتیگراد و بازه رطوبتی % 95 ̴ 30 و بر روی محدوده متنوعی از نمونه ها و محصول ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این تجهیز امکان آزمون نمونه در شرایط دمایی - رطوبتی مختلف در دو حالت رطوبت و دمای ثابت و نیز سیکل های رطوبت و حرارت فراهم شده است. از دیگر قابلیت های دستگاه فوق انجام آزمون های برودتی تا دمای منفی 20 درجه سانتیگراد می باشد. یکی دیگر از ویژگی های دستگاه تعبیه دریچه در جداره آن است. بدین ترتیب بررسی کارایی عملکردی تجهیزات و قطعات الکتریکی مانند قطعات مورد استفاده در خودرو یا صنایع دیگر با اعمال جریان/ ولتاژ در شرایط متفاوت دما و رطوبت، امکان پذیر شده است. این آزمون پژوهشی بر اساس استانداردهای متنوعی مانند استانداردهای ملی ایران ASTM، KES، EN، ISO و JIS و در صورت عدم وجود استاندارد بر اساس شبیه سازی شرایط واقعی کارکرد، قابل انجام می باشد.


همایش فصل پاییز مرکز پژوهش متالورژی رازی

همایش فصل پاییز مرکز پژوهش متالورژی رازی
روز دوشنبه 95/07/12 همایشی با حضور مدیران، روسا و کارشناسان شرکت‌های همکار در مرکز پژوهش متالورژی رازی برگزار شد. در بخشی از همایش شرکت کنندگان از امکانات مرکز بازدید به عمل آورده و در مورد توسعه همکاری‌های فیمابین گفتگوهای اثربخشی صورت پذیرفت. در بخش‌های دیگر همایش در مورد خدمات مرکز و موضوعات مدیریتی مطالبی برای حضار ارایه گردید.
آلبوم تصاویر همایش فصل پاییز مرکز پژوهش متالورژی رازی


حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در نهمین نمایشگاه بین المللی نانو

حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در نهمین نمایشگاه بین المللی نانو
حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در نهمین نمایشگاه بین المللی نانو در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران
از تاریخ 14 لغایت 17 مهر ماه 95، سالن خلیج فارس، طبقه دوم(2-44)، غرفه 39


برگزاری نشست کارگروه میکروسکپ الکترونی

برگزاری نشست کارگروه میکروسکپ الکترونی در مرکز پژوهش متالورژی رازی
روز 95/06/17 نشست کارگروه میکروسکپ الکترونی، در مرکز پژوهش متالورژی رازی با حضور کارشناسان شرکت های مختلف برگزار گردید. نشست با معرفی مرکز پژوهش متالورژی رازی آغاز شد و پس از صرف نهار، از بخش های مختلف مرکز و آزمایشگاه های آن بازدید به عمل آوردند.


ارزیابی دوره ای اداره کل استاندارد استان تهران

ارزیابی دوره ای سیستم مدیریت آزمایشگاه های مرکز در تاریخ 95/6/7 با حضور 6 تن از ارزیابان این اداره کل انجام و صحت و دقت اجرای الزامات سیستم مدیریت آزمایشگاه های مرکز مورد تایید ارزیابان قرار گرفت.در جلسه ی اختتامیه، فرصت های بهبود و رهنمود های لازم از طرف سر ارزیاب محترم اعلام شد تا مدیریت مرکز پژوهش متالورژی رازی، برای اجرای آن ها
برنامه ریزی نماید.


هشدار به مشتریان گرامی

شرکت تازه تاسیس ”بنیاد علوم کاربردی رازی“ هیچگونه ارتباط سازمانی و همکاری با “ مرکز پژوهش متالورژی رازی” نداشته و مرکز در قبال گزارش‌ها و فعالیت‌های این شرکت هیچ مسئولیتی ندارد.
“ مرکز پژوهش متالورژی رازی” ارتباطات خود را از مجاری رسمی انجام داده و مسئولیتی در قبال ارتباط اشخاص متفرقه با آن شرکت‌ محترم با نام این مرکز ندارد.
خواهشمند است در صورت مشاهده هرگونه سوء استفاده از نام “ مرکز پژوهش متالورژی رازی” مراتب را به این مرکز اعلام فرمایید تا پیگیری‌های قانونی لازم صورت پذیرد.
(مدیریت مرکز پژوهش متالورژی رازی)


تفسیر رادیوگراف قطعات ریخته گری

تفسیر رادیوگراف قطعات ریخته گری چدن خاکستری (تا ضخامت 51 میلیمتر)، فولاد (تا ضخامت 51 میلیمتر)،آلومینیوم و منیزیم مطابق با استانداردهای مرجع (ASTM E802,ASTM E446,ASTM E155) در آزمایشگاه غیر مخرب مرکز پژوهش متالورژی رازی


کسب رتبۀ اول در دومین دوره ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی

کسب رتبۀ اول در دومین دوره ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی
دومین دوره ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، بر اساس عملکرد سال 1394 آن‌ها انجام شد و رتبه هر کدام از مراکز بر اساس امتیاز کسب شده در ارزیابی، مشخص گردید. در این رتبه‌بندی، «مرکز پژوهش متالورژی رازی» همانند دوره قبل، رتبۀ ‌اول را در بین مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه، به خود اختصاص داد. ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه براساس دستورالعمل ارزیابی عملکرد آزمایشگاه‌ها و با توجه به سه شاخص اصلی «مشتری مداری»، «میزان کارکرد» و «میزان همکاری‌های شبکه‌ای» انجام می‌شود.
- جهت مشاهده، فهرست کامل نتایج دومین دوره ارزیابی و رتبه‌بندی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی، اینجا را کلیک نمایید.
- جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی به آدرس labsnet.ir مراجعه نمایید.


هوش احساسی و اجتماعی و نقش آن در موفقیت کسب و کار

هوش احساسی و اجتماعی و نقش آن در موفقیت کسب و کار
تاریخ برگزاری: نیمه دوم شهریور ماه، نیمه دوم مهر ماه، نیمه دوم آبان ماه
مدرس: مهندس یحیی جافریان
زمان دوره: یک روز از ساعت 9 صبح تا 16:30
مکان برگزاری: سالن آموزش مرکز پژوهش متالورژی رازی
هزینه دوره: 5,000,000 ریال (برای مدیران و روسای نهادها به صورت نیم بها محاسبه می شود.)
شیوه آموزش: به صورت ارایه و کارگاه آموزشی
گواهی نامه: به شرکت کنندگان گواهی نامه شرکت در دوره داده می شود.
آنچه شرکت کنندگان خواهند آموخت:
• آشنایی با هوش احساسی و اجتماعی
• طرح ریزی برای افزایش هوش احساسی و اجتماعی
• مهارت های لازم برای افزایش هوش احساسی و اجتماعی
• بهبود ارتباط با خود و دیگران
محتوای دوره:
• تاریخچه هوش احساسی و هوش اجتماعی
• مفاهیم و تعاریف مهم در هوش احساسی و هوش اجتماعی
• نقش هوش احساسی و هوش اجتماعی در موفقیت کسب و کار
• مدل ها و چارچوب های مهم هوش احساسی و اجتماعی
• مدل دانیل گلمن و همکاران
• چگونه برای افزایش هوش احساسی و هوش اجتماعی خود برنامه ریزی کنیم؟
• طرح ریزی در برنامه ریزی عملی برای افزایش هوش احساسی و هوش اجتماعی
امکانات آموزشی:
• جزوه به زبان فارسی
• کتاب به زبان فارسی
• پاورپوینت به زبان فارسی
متقاضیان می توانند ضمن انتخاب زمان حضور، مبلغ هزینه دوره را به شماره حساب 95253340 بانک ملت در وجه مرکز پژوهش متالورژی رازی واریز و رسید مربوطه را به شماره 46831597 فکس و یا به نشانی الکترونیکی info@razi-center.net ارسال نمایند.


کسب رتبۀ اول در چهاردهمین  دوره ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌ نانو

کسب رتبۀ اول در چهاردهمین دوره ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌ نانو
چهاردهمین دوره ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های نانو، بر اساس عملکرد سال 1394 انجام شد و رتبه هر کدام از مراکز بر اساس امتیاز کسب شده در ارزیابی، مشخص گردید. در این رتبه‌بندی، (مرکز پژوهش متالورژی رازی) رتبه ی اول را بین 54 مرکز آزمایشگاهی عضو شبکه، به خود اختصاص داد. ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه براساس دستورالعمل ارزیابی عملکرد آزمایشگاه‌ها و با توجه به سه شاخص اصلی (مشتری مداری)، (میزان کارکرد) و (میزان همکاری‌های شبکه‌ای) انجام می‌شود. لازم به ذکر است در شاخص مشتری مداری و کارکرد، مرکز پژوهش متالورژی رازی به ترتیب با کسب 96.20 و 98.24 درصد ، بهترین عملکرد را داشته است.
- جهت مشاهده عملکرد مرکز پژوهش متالورژی رازی در ارزیابی های شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، اینجا را کلیک نمایید.
- جهت مشاهده، فهرست کامل نتایج چهاردهمین دوره ارزیابی و رتبه‌بندی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، اینجا را کلیک نمایید.
- جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت شبکه آزمایشگاهی فناوری های نانو به آدرس nanolab.ir مراجعه نمایید.


پذیرش نمایندگی مرکز پژوهش متالورژی رازی در شهر تبریز

پذیرش نمایندگی مرکز پژوهش متالورژی رازی در شهر تبریز
مرکز پژوهش متالورژی رازی در شهر تبریز نماینده فعال و دارای امکانات سخت افزاری و نرم افزاری لازم می پذیرد. از داوطلبان تقاضا می شود رزومه و درخواست خود را به شماره 46831597 و 46843371 -021 فکس نمایند.


 جشن معرفی کارگران، گروه کارها و واحدهای نمونه استان تهران

جشن معرفی کارگران، گروه کارها و واحدهای نمونه استان تهران
در جشن معرفی گارگران، گروه کارها و واحدهای نمونه استان تهران در روز 28 اردیبهشت 1395، “ مرکز پژوهش متالورژی رازی” در بین هزاران واحد تولیدی، صنعتی و پژوهشی استان تهران به عنوان واحد نمونه استان تهران انتخاب گردید و لوح یادبودی به این مناسبت دریافت کرد.
در این مراسم مدیر عامل مرکز پژوهش متالورژی رازی به عنوان سخنران مدعو، درباره “ نقش نیروی کار در ایجاد ارزش‌های متوازن” صحبت کرد.
دانلود فيلم اهداي لوحجشن هواداران پرسپولیس و استقلال برای مقام دوم و سوم لیگ برترخلیج فارس

جشن هواداران پرسپولیس و استقلال برای مقام دوم و سوم لیگ برترخلیج فارس و کسب سهمیه آسیایی
هواداران تیم های پرسپولیس و استقلال، دوتیم قدیمی، ریشه دار و پرطرفدار، به مناسبت کسب مقام های دوم و سوم لیگ برتر خلیج فارس و کسب سهمیه آسیایی، جشن های مفصلی با حضور کارکنان، هواداران و طرفداران هر دو تیم برگزار نمودند.
آلبوم تصاویر جشن هواداران پرسپولیس و استقلال


گزارش حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در بیست و یکمین نمایشگاه بین اللملی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

گزارش حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در بیست و یکمین نمایشگاه بین اللملی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در تاریخ 16 الی 19 اردیبهشت ماه 95 از ساعت 10 صبح الی 18 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه علاوه بر شرکت های داخلی، شرکت های خارجی متعددی نیز حضور داشتند و مرکز پژوهش متالورژی رازی نیز همچون گذشته حضوری مستمر و پایدار داشت و متخصصان مرکز پژوهش متالورژی رازی نیز در تمامی ساعات برگزای نمایشگاه پاسخگوی مشتریان و بازدیدکنندگان محترم غرفه این مرکز بودند. با تشکر از حضور سبز تمامی شما عزیزان در بازدید از غرفه مرکز پژوهش متالورژی رازی.
به امید ارائه خدمات بهتر در نمایشگاه های آتی برای شما مشتریان گرامی
آلبوم تصاوير بيست و يکمين نمايشگاه بين المللی نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي


برگزاری دوره ی آموزشی شناسایی و انتخاب مواد

برگزاری دوره ی آموزشی شناسایی و انتخاب مواد
توسط مدرسین مجرب
مکان برگزاری : ساختمان مرکز پژوهش متالورژی رازی
مدت دوره :16 ساعت ( دو روزه)
هزینه دوره به ازای هر نفر: 10میلیون ریال
با ارایه ی : نرم افزار و کتاب الکترونیکی کلید فولاد و گواهینامه معتبر
محتوای دوره :
1- مقدمه ای بر آلیاژهای صنعتی و طبقه بندی آن ها
2- آشنایی با معیارها و مفاهیم اصلی انتخاب مواد و طبقه بندی آلیاژ های آهنی
3- تشریح ساختار کلی و بخش های مختلف کلید فولاد
4- ارایه مفاهیم مقدماتی و معرفی ساختار کلی استانداردهای آلمانی و اروپایی
5- معرفی سیستم نامگذاری و شماره گذاری استاندارد های آلمانی مرور استاندارد (DIN EN 10027)
6- معرفی و تشریح استاندارد آلمانی برای طبقه بندی فولادها ( DIN EN 10020)
7- مرور مقدماتی بر فصول کتاب کلید فولاد ویرایش 2013
8- معرفی تکنیک های تعیین استاندارد (جستجو شماره فولاد آلمانی) از طریق کلید فولاد
9- نحوه یافتن استانداردهای معادل سایرکشورها ، فولادهای تجاری ، استانداردهای محصول و خواص مکانیکی از کلید فولاد
10-آشنایی با سیستم های نامگذاری فولادهای آمریکایی و روسی
11-آشنایی با نرم افزار Key to metals
داوطلبانی که مایل به شرکت در دوره های آموزشی هستند، مشخصات خود را با شماره تلفن همراه به آدرس زیر ایمیل و یا به شماره زیر فکس نمایند
e.hasani@razi-center.net
ارسال مشخصات داوطلبان از طریق فکس به شماره :
02146831597, 021۴۶۸433۷۱


 حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران از تاریخ 16 لغایت 19 اردیبهشت ماه 95، سالن 6، غرفه 906. Back to Top