• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آزمایشگاه خوردگی و پوشش

خوردگی یک واکنش شیمیایی یا الکتروشیمیایی بین یک ماده، معمولاً یک فلز و محیط اطراف آن است که موجب تخریب ماده و خواص آن می شود. چنین برآورد می شود که هزینه مستقیم خوردگی در تمام کشورهای جهان بین ۳ تا ۴ درصد درآمد ناخالص داخلی است. این امر نشان می دهد که با به کار بردن موثرتر تکنولوژی های موجود و اعمال تکنیک های دقیق مدیریت خوردگی می توان جلوی قسمت قابل توجهی از این هزینه ها را گرفت.

در این آزمایشگاه امکان انجام گستره وسیعی از آزمون های پژوهشی خوردگی فلزات در شرایط سرویس‌دهی مختلف وجود دارد. این آزمایشگاه با در اختیار داشتن کارشناسان و مشاوران با تجربه توانایی ارائه مشاوره در زمینه مشکلات و معایب به وجود آمده در اثر خوردگی در صنایع گوناگون را دارا است و می تواند در زمینه انتخاب مواد مهندسی مناسب برای ساخت تجهیزات گوناگون در صنایع پیشنهادها و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد. پوشش‌دادن از روش‌های تکمیل سطح مواد است که نه تنها برای حفظ ظاهر قطعات، دستگاه‌ها و تجهیزات اعمال می‌شوند بلکه برای حفاظت آن‌ها در برابر خوردگی، اشعه مافوق بنفش، نفوذ آب، حرارت، سایش و مواد شیمیایی نیز به کار می‌روند. در این آزمایشگاه انواع آزمون‌های پژوهشی بررسی کیفیت پوشش‌ها قابل انجام است.

خدمات قابل ارائه در آزمایشگاه خوردگی :

-آزمون های پژوهشی HIC, SSCC
- آزمون پژوهشی غوطه وری مواد پلیمری (Fluid Immersion)
- آزمون‌های  پژوهشی الکتروشیمیایی خوردگی
- آزمون پژوهشی SCC در فولادها
- پیش‌بینی پتانسیل حفره‌دار شدن با روش الکتروشیمیایی
- پیش‌بینی خوردگی گالوانیک
- پیش‌بینی مقاومت به خوردگی فلزات
- تعيين حساسيت به خوردگی مرزدانه‌ای در فولادها
- تعیین نرخ خوردگی فلزات در مجاورت سیالات مختلف
- ارزيابی آند فدا شونده منيزيمی و تعيين بازده آن
- مطالعه اثرات بازدارنده های خوردگی
- مطالعه میکروسکپی قطعات خورده شده
- آنالیز رسوبات و محصولات خوردگی
- تعیین بازده آندهای حفاظت کاتدی
- مطالعه علل خوردگی و شکست قطعات صنعتی
- مقاومت به خوردگی در قاشق و چنگال و محصولات مشابه
- آزمون‌های پژوهشی نمک پاشی (Salt Spray)
-آزمون های پژوهشی UV Weathering و اندازه گیری تغییرات فام رنگ نمونه بعد از آزمون پژوهشی
- آزمون پژوهشی حفاظت کاتدی Cathodic Disbondment
- آزمون پژوهشی مقاومت در برابر رطوبت
- آزمون پژوهشی نیترات جیوه برای آلیاژ های مس
- بررسی کیفیت پوشش‌های فلزی با انجام آزمون‌های مربوطه
- آزمون های پژوهشی چسبندگی پوشش شامل Cross Cut و Pull Off
- سختی سنجی مدادی
- آزمون های پژوهشی مقاومت شيميايی پوشش‌ها مانند مقاومت در برابر اسيد، روغن، گريس و ...
- آزمون پژوهشی مقاومت حرارتی و مقاومت به شوک حرارتی پوشش‌ها
- آزمون های پژوهشی تعيين ميزان براق بودن سطوح مختلف
- آزمون های پژوهشی مقاومت در برابر ضربه (falling)
- آزمون پژوهشی مقاومت به غوطه‌وری در آب
- آزمون های پژوهشی مقاومت به بادكردگی پوشش‌ها
- نفوذ زنگ زير لايه فيلم رنگ و جداشدگی آن در طرفين خراش
- آزمون های پژوهشی عیب‌یابی در پوشش خطوط انتقال نفت و گاز (Holiday)
- آزمون های پژوهشی تعیین مقاومت پلاریزاسیون خاک
- آزمون های پژوهشی تعیین مقاومت ویژه خاک
- تعیین فام رنگ نمونه
- آزمون پژوهشی خوردگی SRB (باکتری های احیا کننده سولفیدی) در خاک و آب
- آزمون پژوهشی زدایش روی
- تعیین مقاومت به خوردگی شیاری و حفره‌دار شدن در فولاد‌ها با استفاده از محلول کلرید آهن
- مطالعه تردی هیدروژنی و اثرات H2S در دمای اتاق
- آزمون تشخیص خوردگی تیغه مسی در فرآورده های نفتی
- آزمون خورندگی عایق های فیبری-معدنی (پشم سنگ)
- آزمون خورندگی خنک کننده موتور (ضد یخ)
- آزمون تعیین تردی هیدروژنی در قطعات فولادی گالوانیزه گرم
اخبار آزمایشگاه خوردگی و پوشش

حكم رياست كميته ي فني متناظر " خوردگي فلزات و آلياژها"
مرکز پژوهش متالورژی رازی ، طی حکمی از سوی انجمن خوردگی ایران از تاریخ 1396/2/17 به مدت دو سال در کمیته فنی متناظر " خوردگی فلزات و آلیاژها " ISIRI/ISO TC156/WG 7 Accelerated Corrosion Tests به عنوان رئيس کارگروه منصوب شد.اخذ تایید صلاحیت در زمینه خدمات آزمایشگاهی آزمون‌های خوردگی از شرکت نفت و گاز پارس

اخذ تایید صلاحیت در زمینه خدمات آزمایشگاهی آزمون‌های خوردگی HIC و  SSCC  از شرکت نفت و گاز پارس
پیرو بازدید مسئولین و کارشناسان شرکت نفت و گاز پارس و ارایه مدارک و مستندات مربوطه، مرکز پژوهش متالورژی رازی در زمینه انجام آزمون‌های HIC و SSCC تایید صلاحیت شد.


برگزاری کنگره ملی خوردگی و نمایشگاه جانبی آن در دانشگاه پردیس امیرکبیر بندر عباس


برگزاری کنگره ملی خوردگی و نمایشگاه جانبی آن ( 16-17 آذر ماه 95) در محل دانشگاه پردیس امیرکبیر بندر عباس
کنگره ملی خوردگی و نمایشگاه جانبی آن در روزهای 16 و 17 آذر ماه 95 در محل دائمی دانشگاه پردیس امیر کبیر بندر عباس برگزار گردید.گروه پژوهشی خوردگی و پوشش مرکز پژوهش متالورژی رازی در این کنگره حضور فعال و پر رنگی داشت. مقالات گروه خوردگی و پوشش ( 3 مقاله در بخش پوستر و یک مقاله ارایه شفاهی ) در دو روز برگزاری کنگره در معرض بازدید شرکت کنندگان و حضار محترم درهفدهمین کنگره ملی خوردگی قرار گرفت . پس از داوری هیئت داوران ، مقاله با عنوان:
" بررسی علل خوردگی و تخریب اسپول ( سه راهی) خطوط MPS یک واحد پتروشیمی"
نویسندگان :علی شکوهی مجد ، میلاد قمری ، ساسان ولاشجردی فراهانی و یحیی جافریان

به عنوان مقاله برتر در بخش پوستر انتخاب شد و در مراسم اختتامیه با اهدای لوح تقدیر و تندیس مقاله برتر از مرکز پژوهش متالورژی رازی تقدیر به عمل آمد . تصاویر غرفه مرکز در نمایشگاه جانبی کنگره به همراه فیلم ارایه مقاله شفاهی و مراسم اهدای لوح تقدیر به پیوست این خبر ارایه شده است .
آلبوم تصاوير حضور مرکز پژوهش متالورژي رازي در نمايشگاه جانبي کنگره
دانلود فیلم ارایه مقاله شفاهی
دانلود فیلم مراسم اهدای لوح تقدیر


حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در هفدهمین کنگره ملی خوردگی ایران

حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در هفدهمین کنگره ملی خوردگی ایران
حضور مرکز پژوهش متالورژی رازی در هفدهمین کنگره ملی خوردگی ایران در محل پردیس بندر عباس دانشگاه امیر کبیر، از تاریخ 16 لغایت 18 آذر ماه 95، غرفه A4


پذیرفته شدن 4 مقاله تهیه شده در گروه پژوهشی خوردگی و پوشش در هفدهمین کنگره ملی خوردگی

"پذیرفته شدن 4 مقاله تهیه شده در گروه پژوهشی خوردگی و پوشش در هفدهمین کنگره ملی خوردگی"
گروه پژوهشی خوردگی و پوشش مطابق روال سال های گذشته با ارایه مقالات پژوهشی حضور فعالی در کنگره ملی خوردگی دارد و درسال 95 نیز از کارهای پژوهشی در زمینه بررسی علل خوردگی ، چهار مقاله برای دبیرخانه کنگره ارسال شد که پس از داوری های انجام شده، یک مقاله برای ارایه شفاهی و سه مقاله برای ارایه پوستر پذیرفته شد. عناوین مقالات پذیرفته شده به شرح زیر می باشد :
1-بررسی علل تخریب، خوردگی و شکست تیغه های ماردون دستگاه تزریق پلاستیک (ارایه شفاهی)
2-بررسی علل تخریب و شکست تسمه های فلزی آندMMO مورد استفاده در خاک ( پوستر)
3-بررسی علت خوردگی ورق های کف مخزن طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی ( پوستر)
4-بررسی علل خوردگی و تخریب اسپول (سه راهی) خطوط MPS ( پوستر)


آزمون تشخیص خوردگی تیغه مسی در فرآورده های نفتی

آزمون تشخیص خوردگی تیغه مسی در فرآورده های نفتی
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی، امکانات انجام آزمون تشخیص خوردگی تیغه مسی در فرآورده های نفتی مطابق استاندارد ISIRI 336 و ASTM D 130 را فراهم نموده است. این آزمون به منظور بررسی و تعیین خوردگی مس در فرآورده های نفتی مایع و حلال هایی نظیر سوخت هواپیما، بنزین، پاک کننده و حلال های صنعتی، گازوئیل، روغن های روانکار و سایر محصولات نفتی و هیدروکربنی دارای حداکثر فشار بخار 124 کیلو پاسکال در دمای 7/37 درجه سلسیوس کاربرد دارد .


قابلیت های دستگاه پتانسیواستات در آزمون های الکتروشیمیایی

قابلیت های دستگاه پتانسیواستات در آزمون های الکتروشیمیایی
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی امکانات انجام آزمون های "الکتروشیمیایی" بر اساس استانداردهای ASTM G1 & G3 & G102 و با استفاده از دستگاه پتانسیواستات EG&G مدل PARSTAT 2273 را دارا می باشد. در این آزمون ها به بررسی رفتار خوردگی فلزات، آلیاژها و نیز پوشش های فلزی و آلی پرداخته می شود. در این آزمون ها امکان شبیه سازی بسیار نزدیک به شرایط واقعی وجود دارد. انجام این آزمون ها در شرایط دمای بالاو همراه با دمش گاز ، در مرکز پژوهش متالورژی رازی امکان پذیر می باشد. برای بررسی رفتار خوردگی فلزات و پوشش های فلزی از آزمون پلاریزاسیون استفاده می شود. نتایج حاصل از این آزمون شامل اطلاعات جریان خوردگی، پتانسیل خوردگی، سرعت خوردگی، مقاومت پلاریزاسیون، و شیب های آندی و کاتدی می باشد. جهت بررسی رفتار خوردگی در بتن، پوشش های غیر فلزی با هدایت پایین و پوشش های فلزی می توان از آزمون امپدانس استفاده کرد. خروجی این آزمون سه منحنی Nyquist ، Bode و Bode Phase است. تعیین حساسیت به خوردگی حفره ای بر اساس استاندارد ASTM G61 از دیگر آزمون هایی است که این دستگاه قابلیت انجام آن را دارد. بر اساس این آزمون، حساسیت به خوردگی حفره ای فلز در محلول مورد نظر تعیین می شود. از دیگر خدمات آزمایشگاه خوردگی که توسط دستگاه پتانسیواستات صورت می گیرد ، می توان به آزمون های تعیین مقاومت پلاریزاسیون خاک بر اساس استاندارد ASTM G59، تعیین ضخامت لایه اکسیدی در مس، پلاریزاسیون خطی، پلاریزاسیون آندی، اندازه گیری پتانسیل مدار باز (OCP) و پتانسیل نیم سل (Half-Cell) اشاره کرد .همچنین بررسی مکانیزم های خوردگی یا پوشش دهی با استفاده از منحنی های کرونوآمپرمتری، ولتامتری و ولتامتری سیکلی نیز در این مرکز قابل انجام می باشد که در آن ها با استفاده از این منحنی ها می توان مکانیزم های پوشش دهی اعم از انتقال بار، دیفوزیون و یا همرفتی را مشخص نمود .


زمون خورندگی عایق های فیبری-معدنی (پشم سنگ)

آزمون خورندگی عایق های فیبری-معدنی (پشم سنگ)
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی امکانات انجام آزمون "خورندگی عایق های فیبری- معدنی (پشم سنگ)" بر اساس استاندارد ASTM C665 را دارا می باشد. این آزمون یکی از آزمون های ارزیابی کیفی میزان خورندگی عایق های فیبری- معدنی از طریق مقایسه با نمونه های شاهد است.


آزمون خورندگی خنک کننده موتور (ضد یخ)

آزمون خورندگی خنک کننده موتور (ضد یخ)
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی، امکانات انجام آزمون خورندگی خنک کننده موتر (ضد یخ ) مطابق استاندارد ASTM D 1384 را فراهم نموده است. این آزمون به منظور بررسی تاثیر شیمیایی خنک کننده (ضد یخ) بر روی قسمت های فلزی موتور انجام شده و میزان خوردگی فلزات مختلف در تماس با آن را به روش تغییرات وزن مورد مطالعه قرار می دهد .


آزمون تعیین تردی هیدروژنی در قطعات فولادی گالوانیزه گرم

آزمون تعیین تردی هیدروژنی در قطعات فولادی گالوانیزه گرم
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی امکانات انجام آزمون تعیین تردی هیدروژنی در قطعات فولادی گالوانیزه گرم مطابق استاندارد های بین المللی ASTM را فراهم نموده است . این آزمون یکی از آزمون های ارزیابی کیفیت پوشش های گالوانیزه گرم است که بررسی آن بر روی پروفیل ها و سازه های ساختمانی ، اتصالات ، پیچ و مهره های فولادی از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد .


آزمون تعیین میزان بازدارندگی خوردگی در آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی

آزمون تعیین میزان بازدارندگی خوردگی در آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی برای ارزیابی مواد ممانعت کننده خوردگی فاز بخار بر روی سطوح فلزات آهنی
آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی ، امکانات انجام آزمون بازدارندگی مواد ضدخوردگی مطابق استاندارد آمریکایی NACE TM0208 را فراهم نموده است . این آزمون به منظور بررسی و ارزیابی کیفیت و توانایی مواد ضد خوردگی وممانعت کننده های خوردگی فاز بخار انجام شده و وضعیت محافظت در برابر خوردگی سطوح فلزات آهنی مورد مطالعه قرار می گیرد .


راه اندازی امکانات آزمون غوطه وری مواد آبند پلیمری

راه اندازی امکانات آزمون غوطه وری مواد آبند پلیمری
به اطلاع مشتریان محترم تولید کننده مواد آبند پلیمری و شرکت های بازرسی مرتبط با صنایع نفت،گاز و پتروشیمی می رساند، امکانات انجام آزمون غوطه وری مواد الاستومری مطابق استاندارد API 6A ، برای اولین بار در ایران و در آزمایشگاه خوردگی مرکز پژوهش متالورژی رازی فراهم گریده و قابل انجام می باشد. آزمون غوطه وری (Fluid immersion)  به منظور بررسی میزان مقاومت مواد پلیمری مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در برابر سیال های هیدروکربنی حاوی گاز ترش H2S در شرایط دما و فشار بالا می باشد. مشتریان محترم جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 6307 - 021  ، داخلی 160 مدیریت گروه پژوهشی خوردگی و پوشش تماس حاصل فرمایند.


خوردگی تسریع یافته توسط سیالات

خوردگی تسریع یافته توسط سیالات
خوردگی تسریع یافته توسط سیالات (Flow-Accelerated Corrosion: FAC) می تواند سبب کاهش ضخامت سریع لوله های فولادی شود. در صورتی که این نوع خوردگی در سیستم کشف نشود، بخش آسیب دیده می تواند دچار تخریب ناگهانی گردد. پدیده FAC بیشتر برای شیر ها، زانویی ها و قطعات مشابه در سیستم لوله ها اتفاق می افتد. چنین اتفاقی علاوه بر ضرر و زیان اقتصادی می تواند سبب جراحت یا مرگ کارکنان شود. اگرچه FAC تاکنون سبب تخریب بسیاری از لوله های تجهیزات کارخانه هایی چون صنایع انرژی بخار، فسیل، هسته ایی و بازیافت شده است، اما تا چند دهه پیش این پدیده به عنوان عامل تخریب شناخته نمی شد. در حقیقت FAC پس از پدیده شوک حرارتی به عنوان دومین عامل مهم انهدام لوله ها در کارخانه های مرتبط با انرژی فسیلی شناخته میشود. به تازه گی کارخانه های سیکل ترکیبی، که به عنوان منبع جدیدی از تولید انرژی شناخته میشوند، با توجه به ماهیت کاریشان با این مشکل درگیر شده اند
برای مشاهده ادامه مطلب مقاله مربوطه را دانلود نمایید.
دانلود مقاله خوردگی تسریع یافته توسط سیالات


طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی

طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی
طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی (EIS) ابزاری قدرتمندی است که در چند دهه اخیر به تکنیکی رایج جهت مشخصه یابی فرایند خوردگی، پارامترهای محافظت در برابر خوردگی و پوشش ها تبدیل شده است. این تکنیک الکتروشیمیایی غیر مخرب بوده و می تواند برای ارزیابی سینتیک خوردگی در یک محیط خورنده تسریع شده به ویژه برای پوشش ها به کار گرفته شود.
مشاهده جزئیات بیشتر...

Back to Top